Nowego Miasta nie będzie. Ale to nie koniec dyskusji o przyszłości Rybitw i Płaszowa

Grzegorz Skowron
Fot. Kacper Stec

Rada Miasta Krakowa zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń, którego zakresem objęty będzie teren części dzielnic XII i XIII. Chodzi o obszar, dla którego przygotowano plan zagospodarowania pod nazwą Nowe Miasto, a który to plan został przez radę odrzucony. Radni chcą też powołania zespołu, którego celem byłoby wypracowanie koncepcji rozwoju Rybitw i Płaszowa.

- reklama -

Zaledwie dwa tygodnie temu Rada Miasta Krakowa odrzuciła projekt planu zagospodarowania przestrzennego Nowe Miasto, który zakładał przekształcenie kilkusethektarowego obszaru przemysłowo-magazynowego w dzielnicę mieszkaniowo-biurową z wieżowcami. Na środowej sesji (22 marca 2023) wróciła dyskusja o przyszłości Rybitw i Płaszowa – radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli podjąć uchwałę o odstąpieniu od sporządzania planu „Nowe Miasto”, bo pojawiły się sygnały, że urzędnicy nie zamierzają zrezygnować z dążenia do pomysłu stworzenia dzielnicy wieżowców. Choć ten projekt przepadł w głosowaniu, radni przyjęli dwa inne.

- REKLAMA -

Pierwszy, zainicjowany przez klub Platforma Koalicja Obywatelska, dotyczy przeprowadzeniu konsultacji społecznych dotyczących koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń, którego zakresem objęty będzie teren części Dzielnic XII i XIII. Chodzi o ten sam obszar, na którym miało powstać Nowe Miasto, czyli teren pomiędzy ul. Mierzei Wiślanej od zachodu – Jana Surzyckiego – Christo Botewa – Tadeusza Śliwiaka – ul. Trakt Papieski od północy – granicą Gminy Kraków w kierunku południowym do torów kolejowych relacji Kraków – Tarnów – północną granicą terenów kolejowych w kierunku zachodnim do ul. Mierzeja Wiślana. Celem tych konsultacji jest opracowanie długoterminowego planu rewitalizacji i rozwoju wskazanego obszaru, który będzie akceptowalny przez stronę społeczną – głównie przez przedsiębiorców, którzy skutecznie oprotestowali pomysł na Nowe Miasto. Konsultacje mają się rozpocząć w drugim kwartale 2023, a zakończyć nie później niż 31 marca 2024. Radni chcą, by jeszcze przed przeprowadzeniem konsultacji społecznych zostały przeprowadzone badania i powstały opracowania analityczne i studialne „niezbędne do właściwej oceny stanu istniejącego oraz możliwości rozwoju, a także założeń projektowych i urbanistycznych możliwych do zastosowania w przyszłości”.

- Advertisement -

W drugiej przyjętej uchwale, autorstwa grupy radnych, mowa jest o powołaniu zespołu roboczego do spraw zagospodarowania terenów objętych granicami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Nowe Miasto”. W skład tego zespołu mają wejść przedstawiciele klubów Rady Miasta Krakowa, Urzędu Miasta Krakowa, przedstawiciele Miejskiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej, środowisk eksperckich m.in. SARP i MOIA, a także krakowskich uczelni wyższych zajmujących się urbanistyką miejską oraz przedstawicieli lokalnej społeczności i przedsiębiorców działających na tym obszarze. Zadaniem tego zespołu będzie wypracowanie kompromisu wokół przyszłości terenów położonych na obszarze planu Nowe Miasto, w tym wytycznych do konkursu urbanistycznego. Zespół powinien zakończyć pracę jeszcze w tym roku.

Przedsiębiorcy, którzy protestowali przeciwko Nowemu Miastu, są zadowoleni z decyzji radnych. „Decyzje Rady Miasta Krakowa dotyczące obszaru nazywanego „Nowym Miastem” (od niedoszłego projektu planu miejscowego) ostatecznie wychodzą naprzeciw postulatowi Klastra o przystąpieniu do okrągłego stołu, wciągnięciu do prac nad tym obszarem specjalistów nie związanych bezpośrednio z Urzędem Miasta Krakowa oraz możliwości korekty studium dla tego obszaru” – czytamy w oświadczeniu Remigiusza Tytuły, prezesa Klastra Rybitwy, reprezentującego przedsiębiorców i pracowników z tego obszaru. Według szefa Klastra Rybitwy jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie projektu uchwały autorstwa PiS, bo to ostatecznie zakończyłoby prace nad planem. – Teraz ruch po stronie prezydenta. Z należytą uwagą będziemy przyglądać się w jaki sposób podejdzie do realizacji uchwał o konsultacjach społecznych oraz powołaniu zespołu roboczego. Zarówno czas w jakim podjęte zostaną przez prezydenta działania jak i sposób kooptacji członków do realizacji ww. procedur pokażą wyraźnie czystość intencji i realne nastawienie do poszukiwania kompromisu – podkreśla Remigiusz Tytuła. 

W środę rano, jeszcze przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta, prezydent Jacek Majchrowski powiedział w Radiu Kraków, że odrzucenie planu dla Nowego Miasta było fatalną decyzją. Jego zdaniem większość była zadowolona z planu zakładającego powstanie nowej dzielnicy.

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *