Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Karolowi Suszczyńskiemu nominację na stanowisko dyrektora Teatru Groteska w Krakowie. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września 2023 r., z początkiem kolejnego sezonu artystycznego. Do tego czasu Groteską będzie kierował jej wieloletni szef Adolf Weltschek.
1 lutego 2023 roku komisja konkursowa, po przesłuchaniu sześciorga kandydatów, w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów wyłoniła Karola Suszczyńskiego na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Groteska w Krakowie. Taki wynik uzyskano dopiero w trzecim głosowaniu. Wybór ten 2 lutego został zaakceptowany przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. A 31 marca 2023 doszło do podpisanie umowy i odebranie nominacji przez nowego dyrektora. To formalne potwierdzenie rozpoczęcia współpracy od 1 września 2023, która potrwa trzy sezony.
Karol Suszczyński jest doktorem literaturoznawstwa, historykiem, krytykiem, badaczem teatru lalek, adiunktem w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Filia w Białymstoku). Urodzony i wychowany w Warszawie. Część dzieciństwa spędził podróżując po Europie wraz z ojcem, artystą cyrkowym. W 2000 roku ukończył XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie w klasie o profilu humanistycznym z rozszerzonym programem wiedzy o teatrze.
Nowy dyrektor Groteski jest absolwentem wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2004) oraz kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (2006), gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. Prowadzi wykłady poświęcone Teatrowi Lalek na Świecie, Teatrowi Lalek dla Dorosłych, Teorii Teatru Lalek, Pozyskiwaniu Środków na Działalność Kulturalną a także Seminaria Licencjackie i Magisterskie. W latach 2011-2014 uczęszczał na Niestacjonarne Studia Doktoranckie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a w roku 2013 ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rozprawę doktorską zatytułowaną „Witkacy w teatrze lalek. Od inspiracji do inscenizacji” obronił z wyróżnieniem w roku 2019. Od 2014 jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich „Lalkanielalka” w Białymstoku. Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach lalkowych lub teatrów dla dzieci w kraju i za granicą jako obserwator, recenzent, członek i przewodniczący jury.
– Bardzo się cieszę, że prezydent Jacek Majchrowski, z takim zainteresowaniem i uwagą zapoznał się z moją koncepcją programowo-artystyczną dotyczącą Teatru Groteska. Odbyliśmy merytoryczną i rzeczową rozmowę o przyszłości tej instytucji. Przed teatrem teraz wiele nowych wyzwań i działań, ale z tak znakomitym zespołem aktorskim, świetnym zapleczem produkcyjnym i, mam nadzieję, zaangażowaniem wszystkich pracowników powinniśmy bez problemów i dynamicznie zacząć realizować zaproponowane przeze mnie zmiany – mówi Karol Suszczyński.
Jednymi z pierwszych tytułów, które zostaną zaprezentowane na scenie Teatru Groteska po objęciu przez Suszczyńskiego stanowiska dyrektora będą:
„Tato zdobądź dla mnie księżyc” Carle Eric, reż. Małgorzaty Dębskiej
„Dziwny przypadek psa nocną porą”, reż. Agaty Biziuk
„W trawie”, reż. Alicji Morawskiej – Rubczak
„Błękitny ptak”, reż. Ulija Bilińskiej (Ukraina)
„Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem Pana de Sade”, reż. Konrad Dworakowski.