Od stycznia z Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach przy ul. Sądowej pojedziemy z 26 przewoźnikami, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę. Ich liczba będzie rosła, bo podpisane uzgodnienia ma już ponad 20 kolejnych przewoźników.
Centrum Przesiadkowe Sądowa, w którym obsługę pasażerów rozpoczęto we wrześniu, pełni także rolę Międzynarodowego Dworca Autobusowego. Miasto od dłuższego czasu prowadziło szereg uzgodnień w zakresie przeniesienia się przewoźników z dotychczasowego, prywatnego i zaniedbanego dworca przy ul. Piotra Skargi na nowoczesny obiekt miejski.
– Tysiące mieszkańców Katowic wybiera transport autobusowy przy podróżach po całej Polsce i Europie. Z drugiej strony co roku do Katowic przyjeżdżają setki tysięcy gości. Jako stolica dwumilionowej metropolii musimy zapewniać wszystkim podróżnym komfort i właśnie w tym celu powstało Centrum Przesiadkowe „Sądowa”. Niestety pandemia znacząco ograniczyła liczbę przejazdów osób pracujących, uczących się czy też turystów. Dlatego, co dziś jest dla prawie wszystkich oczywiste, okres rozruchowy CP „Sądowa” trwa dłużej niż zakładaliśmy jeszcze rok temu. Jednak pomimo tych przeszkód atrakcyjna oferta jaką zapewniamy przewoźnikom oraz doskonałe warunki dla podróżnych sprawiają, że kolejne firmy przenoszą się na nasz dworzec ze starego dworca przy ul. Skargi. Od stycznia już 26 przewoźników będzie świadczyć usługi transportowe, a kolejnych 20 ma już podpisane niezbędne uzgodnienia. To wszystko pokazuje, że plotki dotyczące rzekomej budowy nowego, prywatnego dworca autobusowego, które były rozpowszechniane przez jeden z lokalnych portali, były tylko wymysłem kilku osób, które chciały nieuczciwie walczyć o przewoźników i klientów – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.
Od stycznia z Centrum Przesiadkowego Sądowa będą korzystać przewoźnicy oferujący kursy międzynarodowe, m.in. do Austrii, Niemiec, Holandii, Czech i na Ukrainę, przy czym z uwagi na obostrzenia epidemiczne część tych kursów jest ograniczona. – Umowy na kursy zagraniczne są już podpisane, a przewoźnicy wznawiając swoje kursy po zniesieniu obostrzeń będą je realizować z ul. Sądowej. W styczniu z ul. Sądowej pasażerowie będą odjeżdżać do miast takich jak: Kraków, Wrocław, Szczecin, Busko Zdrój, Kielce, Zamość, Olkusz, Opole, Sanok. Dla sprawniejszej obsługi podróżnych pomiędzy CP „Sądowa” a dworcem PKP kursują bezpłatne połączenia autobusowe – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu Urzędu Miasta Katowice.
Przypomnijmy, że w skład Centrum Przesiadkowego Sądowa wchodzi budynek obsługi pasażerskiej, zespół zadaszonych peronów autobusowych, zadaszony parking rowerowy, zadaszone przystanki komunikacji miejskiej oraz otwarty parking samochodowy dla 55 samochodów. Budynek oprócz obsługi podróżnych pełni funkcję handlowo-usługową – swoje miejsce znalazł tutaj kiosk oraz bistro, które z uwagi na obostrzenia epidemiczne jest obecnie nieczynne, natomiast po ich zniesieniu najemca jest gotowy do jego ponownego uruchomienia. Ponadto w budynku znajduje się punkt kasowy, przechowalnia bagażu oraz zaplecze dla podróżnych i kierowców (toalety, poczekalnie). Centrum Przesiadkowe Sądowa to inwestycja o wartości 66 mln zł, z czego 43 mln zł pochodziły z dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. (BP)