Ad image

Oszuści znowu zaatakowali. Jedna z kobiet straciła 200 tys. złotych

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

Do dwóch oszustw ,, na wypadek” doszło w poniedziałek na terenie powiatu myślenickiego. Ofiarami oszustów padły kobiety, które chcąc pomóc swoim synom, którzy rzekomo spowodowali wypadek, przekazały oszustom łącznie 240 tys. złotych, tylko jedna z nich straciła 200 tys. złotych.  Oszuści zaatakowali także w gminie Skawina, ale tam seniorzy okazali się bardziej czujni i nie dali się nabrać na nieprawdziwe historyjki.

- reklama -

– Wielokrotnie apelujemy i ostrzegamy o tym, że oszuści wykorzystują najróżniejsze metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Często wykorzystywana przez nich jest metoda „na wypadek”. Oszuści dzwonią z informacją, że bliska nam osoba spowodowała wypadek drogowy i trzeba wpłacić określoną kwotę, aby uniknąć konsekwencji, w tym aresztowania – ostrzegają policjanci.

- REKLAMA -

Niestety – w wielu przypadkach bezskutecznie. Takie właśnie połączenia 15 stycznia 2024 roku w nocy odebrali mieszkańcy gminy Dobczyce. Wiele z prób oszustów nie doszło do skutku, jednak w dwóch przypadkach udało im się skutecznie zmanipulować rozmówców. Najpierw oszukana została 75-latka, do której zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzna, który podał się za jej syna. Powiedział, że potrącił ciężarną kobietę na pasach i potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Z kobietą rozmawiał też inny mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Ofiara oszustwa, cały czas pozostając na linii, przygotowała pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych i przekazała je kobiecie podającej się za adwokata.

- Advertisement -

Jeszcze tej samej nocy, również na terenie gminy Dobczyce tym samym sposobem, oszukana została 69-latka, która wierząc, że pomaga synowi, który potrącił ciężarną kobietę, przekazała oszustom 200 tysięcy złotych.

W poniedziałek (15 stycznia br.), przestępcy wybrali sobie także na cel mieszkańców gminy Skawina, próbując ich oszukać metodą „na wnuczka” i „na wypadek”. Oszustka podająca się za wnuczkę dzwoniła do seniorów, mówiąc zapłakanym głosem, że miała wypadek – potrąciła kobietę, a sama też jest ranna, a jej tata, który z nią podróżował przebywa w szpitalu. Kolejno oświadczyła, że potrzebuje pieniędzy na adwokata, podając kwoty w granicach 100 tysięcy złotych, aby uniknąć więzienia. Na szczęście seniorzy w porę się zorientowali, że dzwoni oszust i nie doszło do przekazania pieniędzy. W jednym z przypadków seniorka zadzwoniła na znany jej numer telefonu do córki, by dowiedzieć się, czy z wnuczką wszystko jest w porządku i wówczas utwierdziła się w tym, że niemal padła ofiarą przestępców.

Policjanci apelują o zachowanie czujności i przypominają o tym, jak się bronić przed oszustami, aby nie stracić oszczędności swojego życia.

Jak działają oszuści ? Poniżej kilka najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metod ich „pracy”.

Przypominamy również, że przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad:
• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,

•jeśli ktoś prosi Cię telefonicznie o pieniądze, rozłącz się i zadzwoń do tej osoby na znany Ci numer telefonu i potwierdź informacje przekazane przez wcześniejszego rozmówcę,

• Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

• Policjant nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Pamiętaj też, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców, dostosowują opowiadaną historię do informacji od Was uzyskanych. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *