Kopia Panoramy Racławickiej będzie na stałe eksponowana w Janowiczkach w gminie Racławice. Słynny obraz będzie można oglądać tam, gdzie odbyła się historyczna bitwa pod Racławicami. Taka ekspozycja może stać się nową atrakcją turystyczną Małopolski.
W lutym tego roku wójt gminy Racławice zwrócił się do marszałka województwa małopolskiego z prośbą o pomoc w dofinansowaniu przedsięwzięcia, jakim jest zbudowanie stałej zewnętrznej ekspozycji kopii Panoramy Racławickiej w miejscowości Janowiczki. Koszt całej inwestycji to ok. 375 mln złotych, dotacja z budżetu województwa wyniesie 160 tys. złotych. Na majowej sesji dofinansowanie dla gminy Racławice zatwierdzi małopolski sejmik.
Teren, na którym ma powstać wystawa, jest położony w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i znajduje się w granicach zabytkowego pomnika historii „Racławice – teren historycznej Bitwy Racławickiej”. Konstrukcja Panoramy Racławickiej będzie zamontowana na półokręgu w sposób umożliwiający jej oglądanie z jednego miejsca. Ponadto zostanie wykonane utwardzenie dojścia do panoramy, stanie tam kilka drewnianych ławek, stojak na rowery oraz kosz na odpady.
Panorama Racławicka to cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Do namalowania obrazu użyto płótna długości 120 metrów na 15 metrów wysokości (z czego przestrzeń malarska ma w sumie długość 114 metrów oraz wysokość 15), czyli 1800 metrów kwadratowych tkaniny.
Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG