Poseł Łukasz Kmita po raz piąty został zgłoszony jako kandydat PiS na marszałka województwa małopolskiego. Jego rywalem w piątym głosowaniu był zgłoszony przez buntowników PiS minister z Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Żaden nie uzyskał wymaganej liczby 20 głosów.
Nadzwyczajna sesja sejmiku w sprawie wyboru nowego marszałka i nowego Zarządu Województwa Małopolskiego została zwołana na wniosek Koalicji Obywatelskiej, ale KO swojego kandydata nie zgłosiła. Od dawna było wiadomo, że PiS po raz kolejny wystawi Łukasza Kmitę, który przegrał już cztery głosowania. Tym razem kandydata na marszałka przedstawił radny Grzegorz Biedroń, a nie szef klubu PiS Rafał Stuglik.
Wysunięcie Piotra Ćwika to niespodzianka. Jego kandydaturę zgłosił radny Józef Gawron, dotychczasowy wicemarszałek. Zarówno Ćwik, jak i Gawron wcześniej zostali zawieszeni w prawach członka PiS, tak sam jak dotychczasowy marszałek Witold Kozłowski. Pikanterii temu starciu Ćwik – Kmita dodawał fakt, że obaj to byli wojewodowie za rządów PiS – Łukasz Kmita zastąpił odwołanego w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach Piotra Ćwika. Ten ostatni w momencie dymisji był na pieszej pielgrzymce do Częstochowy. Był wojewodą mianowanym jeszcze przez premier Beatę Szydło, odwołał go premier Mateusz Morawiecki. I to konfliktowi na linii Szydło – Morawiecki przypisywana zamianę ćwika na Kmitę. Teraz ten konflikt także jest w tle sporu w PiS o to, kto ma być marszałkiem województwa małopolskiego.
Według Józefa Gawrona wniosek o powołanie na marszałka Piotra Ćwika to próba dojścia do kompromisu. Józef Gawron oznajmił, że inicjatywa powołania na marszałka Łukasza Kmity nie ma szans na powodzenie. Z ław opozycji rozległy się brawa, z ław zajmowanych przez radnych PiS pomruki niezadowolenia. A z antresoli dla gości komentarze rzucał poseł Ryszard Terlecki
Ostatecznie na Piotra Ćwika zagłosowało 6 radnych, na Łukasza Kmitę – 13. Głosów nieważnych było 20. To oznacza, że Małopolska wciąż nie ma marszałka.
Będą jeszcze kolejne sesje sejmiku, na których dojdzie do kolejnych prób powołania nowego marszałka i nowego Zarządu Województwa. Pierwsza z nich w czwartek wieczorem, kolejna w piątek, a potem jeszcze w sobotę.
Radni muszą wybrać nowego marszałka i nowy Zarząd Województwa do 9 lipca. Potem sejmik zostanie rozwiązany i będą ogłoszone przedterminowe wybory do sejmiku.
(AI GEG)