Ad image

Pochód Lajkonika przejdzie przez Kraków, ale po zmienionej trasie

Grzegorz Skowron
fot. Marcin Gulis / Pracownia Fotografii Muzeum Krakowa

Jeśli to pierwszy czwartek po Bożym Ciele, to Kraków należy do Lajkonika. Tradycyjny pochód przejdzie w tym roku po zmienionej trasie, ale tak jak zwykle zakończy się w Rynku Głównym, gdzie Lajkonik odbierze haracz.

- reklama -

6 czerwca 2024 roku lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty trasę, która w 2024 roku została zmieniona ze względu na remont ciągu ul. T. Kościuszki i Zwierzynieckiej. Pochód wyruszeniu z siedziby Wodociągów Miasta Krakowa, gdzie zatrudnionych jest wielu członków orszaku, w tym wcielający się w główną postać Mariusz Glonek, przejdzie ulicą Senatorską, przez plac Na Stawach.

- REKLAMA -

Następnie, po harcach na podwórku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18, przejdzie ul. Flisacką do bulwaru Rodła, gdzie nastąpi spotkanie z krakowskimi flisakami. Następnie orszak dotrze bulwarem do skweru Konika Zwierzynieckiego, skąd, po krótkim odpoczynku w Antykwariacie Abecadło i Karczmie Smil’y uda się na przez bulwar Czerwieński, plac Wielkiej Armii Napoleona, ul. Podzamcze, Planty do skrzyżowania pod Filharmonią Krakowską, gdzie będzie miał miejsce taniec Lajkonika z chorągwią.

- Advertisement -

Następnie orszak przejdzie ul. Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finał imprezy. Lajkonik odbiera „haracz” z rąk prezydenta miasta, wznosi toast za pomyślność krakowianek i krakowian. Na koniec Lajkonik wykonuje taniec zwany urbem salutare – pokłon miastu.

Podobnie jak w poprzednich latach, pochodowi Lajkonika towarzyszyć będzie widowisko na scenie pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, które zaprezentuje w tym roku Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk.

Program Lajkonika 2024

13:00-13.45 Orszak wyruszy sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1 w kierunku placu Na Stawach. Orszak powoli przemieszcza się ulicą Senatorską, gdy Lajkonika zbiera „haracz” od miejscowych kupców.

13.45–14.30 Harce na podwórku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 przy ul. Senatorskiej 35. Dzieci, Tatarzy i włóczkowie formują koło, w którego wnętrzu stoi Lajkonik z chorążym. Ma tutaj również miejsce pierwszy tradycyjny taniec Lajkonika z chorągwią. Symbolicznie ukazany zostaje najazd tatarski w postaci bojowego tańca włóczków i Tatarów. Dzieci otrzymują od organizatorów piłeczki, którymi starają się trafić Tatarów z orszaku. Szkoły i przedszkola prezentują tutaj swoje stroje. Lajkonik wręcza upominki przedstawicielom tych placówek w nagrodę za przygotowanie się do widowiska.

14.45–15.15 Przejście orszaku ul. Senatorską przez remontowaną ul. T.Kościuszki i ul. Flisacką na bulwar Rodła – przystań flisacka Muzeum Krakowa, spotkanie z flisakami, przedstawicielami Policji Wodnej. Pokazy starć Tatarów z włóczkami na galarach na Wiśle.

15:15–15:45 Orszak przepływa na galarach w kierunku Mostu Dębnickiego. Wyjście po pochylni na Skwer Konika Zwierzynieckiego. Spektakl ukazujący walki wojowników tatarskich z polskimi Sarmatami na bulwarze Rodła w wykonaniu Teatru Walki Leszka Galicy (część I).

15.45-16.00 Wizyta Lajkonika i kilku przedstawicieli orszaku w Antykwariacie Abecadło przy ul. T.Kościuszki 18.

16:00-16:45 Odpoczynek orszaku w karczmie Smil’y. Spektakl ukazujący walki wojowników tatarskich z polskimi Sarmatami Skwerze Konika Zwierzynieckiego w wykonaniu Teatru Walki Leszka Galicy (część II)

16:45-17:15 Pochód ze skweru Konika Zwierzynieckiego przejdzie przez skrzyżowanie z Alejami Trzech Wieszczów a następnie skieruje się na bulwar Czerwińskim (górna korona wałów). Z bulwaru pochód przejdzie przez plac Wielkiej Armii Napoleona.

17.15-18.00 Pochód przemaszeruje chodnikiem ul. Podzamcze w kierunku Plant z ul. Podzamcze w szerszą alejkę Plant przy Seminarium Duchownym. Następnie przemarsz Plantami orszaku w kierunku Filharmonii Krakowskiej.

18.00-18.15 Pod Filharmonią włóczkowie i Tatarzy utworzą krąg, w którym przy dźwiękach starodawnych melodii Lajkonik wykonuje taniec ze sztandarem. Ruch tramwajów i samochodów zostaje wstrzymany na około 12 minut. Po zakończeniu tańca orszak schodzi ze skrzyżowania i kieruje się deptakiem w ul. Franciszkańskiej w stronę Pałacu Biskupiego.

18.30-19.00 Odpoczynek orszaku przy pl. Wszystkich Świętych barze Nienasycenie. W tym czasie (godz. 19.00-20.00) na scenie i płycie Rynku Głównego ma miejsce widowisko z udziałem Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk przygotowujące publiczność do powitania Lajkonika.

19.30–20.00 Przemarsz orszaku Lajkonika ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego

20.00-20.30 Główna uroczystość na estradzie na Rynku Głównym przed wieżą Ratuszową – Prezydent Miasta Krakowa wręczy Lajkonikowi należny mu haracz, razem wzniosą toast za pomyślność miasta. Lajkonik wykonuje trzeci taniec z chorągwią. Swój taniec zaprezentują ponownie włóczkowie i Tatarzy.

20.45-21.15 Przemarsz orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego.

Wydarzenia przed wieżą Ratuszową towarzyszące Pochodowi Lajkonika:

19.00 występ artystyczny i prezentacja kultury tatarskiej w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *