Europosłowie wytypowali finalistów tegorocznej nagrody im. Sacharpwa. Wskazali Jinę Mahsę Amini i Ruch Kobiet, Życia i Wolności w Iranie, lmę Núñez de Escorcia i biskupa Rolando José Álvareza Lagosa z Nikaragui, walczących na rzecz praw człowieka oraz kobiety walczące o bezpłatną, bezpieczną i legalną aborcję. W tej ostatniej grupie jest Polka – Justyna Wydrzyńska, aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu.
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 roku w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.
W czwartek, 12 października, posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju wybrali we wspólnym głosowaniu finalistów Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli za rok 2023, podczas wspólnego posiedzenia z europosłami z Podkomisji Praw Człowieka.
Posłowie do PE wybrali:
– Jinę Mahsę Amini i Ruch Kobiet, Życia i Wolności w Iranie;
– Vilmę Núñez de Escorcia i biskupa Rolando José Álvareza Lagosa z Nikaragui;
– Kobiety walczące o bezpłatną, bezpieczną i legalną aborcję: Justynę Wydrzyńską (Polska), Morenę Herrerę (Salwador) i Colleen McNicholas (Stany Zjednoczone)
Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego ( Przewodnicząca Roberta Metsola i liderzy grup politycznych) wybierze zwycięskiego laureata/laureatkę w czwartek 19 października. Nagroda zostanie przyznana podczas ceremonii w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniu 13 grudnia.
W ubiegłym roku Parlament przyznał nagrodę Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu, reprezentowanemu przez wyłonionych w wyborach prezydenta oraz przywódców i społeczeństwo obywatelskie.
Kim jest Justyna Wydrzyńska? To aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu, pomagająca w aborcjach. Głośno o niej zrobiło się, kiedy została skazana za to, że odstąpiła swoje tabletki poronne kobiecie, która się do niej zgłosiła. Aktywistka została uznana winna pomocy w aborcji farmakologicznej.
(AI GEG)