Polscy strażacy wyruszyli z Krakowa na pomoc w walce z pożarami w Grecji

Podzielże się tym

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

149 strażaków i 49 pojazdów wyjechało dziś do walki z pożarami lasów w Grecji. Koncentracja sił i środków nastąpiła rano w Krakowie. Stąd strażacy wyruszyli do celu.

W związku z pożarami lasów w Grecji wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci tzw. modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów). Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim podjęli decyzję o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. Wczoraj w godzinach wieczornych rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV.

– Dziękuję wszystkim strażakom za gotowość, dyspozycyjność i punktualność. To już osiemnasta misja zagraniczna w ostatnim czasie, a siódma misja ratownicza. Po raz drugi jedziemy do Grecji. Drodzy strażacy, jedziecie, aby gasić pożary, ale jesteście tam także jako ambasadorzy Polski. Cała Polska jest z Was dumna, patrzy na Was cała Europa i cały świat – mówi zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Polska posiada 6 modułów PSP do udziału w skoordynowanych międzynarodowych działaniach ratowniczo-gaśniczych. Co miesiąc dyżur pełnią zamiennie trzy moduły, które mogą być dysponowane w razie potrzeb. Tym razem moduł krakowski i poznański udadzą się przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Grecję, w rejon Attyki, gdzie niezwłocznie włączą się w gaszenie pożarów z ziemi, najpewniej już od 21 lipca.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.