Prezes PSL: szansę na zwycięstwo w wyborach samorządowych dadzą nam dwa bloki

Grzegorz Skowron
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Myślę, że to by było bardzo dobre, gdyby w wyborach samorządowych były dwa bloki: Trzecia Droga jako jeden i PO z Lewicą jako drugi. Nie wygramy wyborów samorządowych w wielu województwach, jeśli będziemy szli wszyscy na jednej liście – ocenił w sobotę wicepremier, szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- reklama -

W ubiegłym tygodniu liderzy Polski 2050 i PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia poinformowali, że ich formacje utworzą wspólny komitet wyborczy do sejmików województw, do powiatów oraz do gmin i będą kontynuować projekt Trzeciej Drogi. Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia.

- REKLAMA -

Kosiniak-Kamysz przekazał w sobotę na konferencji prasowej w Lublinie, że Trzecia Droga nie planuje startu w wyborach samorządowych z pozostałymi koalicjantami, z którymi tworzy rząd – czyli KO i Nową Lewicą. Jak podkreślił, szansą na zwycięstwo są dwa bloki: Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050 jako jeden, i Platforma Obywatelska z Nową Lewicą jako drugi.

- Advertisement -

„Nowa Lewica dała upoważnienie swoim liderom do tego, żeby rozmawiać z PO o wspólnym starcie. Myślę, że to by było bardzo dobre, gdyby były dwa takie bloki. To jest dużo skuteczniejsze, niż gdybyśmy poszli na jednej liście, bo wtedy nie wygralibyśmy w wielu województwach” – ocenił prezes PSL.

Dodał, że wiele osób, które nie chcą głosować na PiS, wybiera Trzecią Drogę. „Dla nas bardzo ważne są wartości, tradycja, historia, kultura – również ta wynikająca z naszych korzeni chrześcijańskich” – podkreślił. Zaznaczył, że dzięki Trzeciej Drodze Polska będzie „dobrym miejscem dla wspólnot wyznaniowych, dla Kościołów i będzie rozdział państwa od Kościoła”.

Kosiniak-Kamysz poinformował też, że jego ugrupowanie jest gotowe do wyborów. „Jesteśmy gotowi do wyborów samorządowych. Za chwilę będziemy publikować listy na poziomie województw, powiatów i gmin. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać w województwie lubelskim” – oświadczył. „Jedną z naszych decyzji jest nie tylko zwiększenie subwencji samorządowej o ok. 3 mld zł, ale też napisanie i przedstawienie nowej ustawy o finansowaniu samorządu terytorialnego” – podkreślił.

„Nie będzie samorządu bez bezpieczeństwa finansowego, nie będzie samorządności bez stabilności finansów” – mówił Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, to obywatele mają decydować, na co powinny być wydawane pieniądze.

Inny polityk PSL, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zaznaczył, że spotkanie noworoczne PSL w Lublinie to doskonała okazja do rozmowy o wyborach samorządowych, do których – jak powiedział – są już praktycznie rzecz biorąc przygotowani. Przypomniał, że idą do tych wyborów jako Trzecia Droga, czyli razem z Polską 2050. „Praktycznie rzecz biorąc mamy już wszędzie kandydatów na radnych, do sejmiku, do poziomu powiatowego, do gminnego, także kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów” – powiedział Hetman.

Dodał, że przed nimi jeszcze dużo pracy związanej z wyborami samorządowymi, jeszcze wysiłek, o podjęcie którego będzie wraz z Kosiniakiem-Kamyszem zwracał się do wszystkich ludowców w województwie lubelskim.

(PAP)

Dariusz Wieczorek: rozpoczęły się rozmowy o koalicji PO-Nowa Lewica w wyborach samorządowych

Rozmowy o stworzeniu wspólnej koalicji w wyborach samorządowych między Platformą Obywatelską a Nową Lewicą już się rozpoczęły. Władze regionalne do końca stycznia przedstawią w tej kwestii swoje propozycje – powiedział w sobotę minister nauki, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek.

Wieczorek zaznaczył na konferencji prasowej w Koszalinie, że do rozmów koalicyjnych z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem obu szefów Nowej Lewicy: Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego upoważnił w piątek zarząd krajowy partii.

Założenia dotyczą utworzenia koalicyjnego komitetu na szczeblu ogólnokrajowym. „On miałby prawo do zgłaszania kandydatów, jeśli chodzi o sejmiki, powiaty i gminy (…) oraz kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów” – powiedział Wieczorek.

Zaznaczył, że koncepcja wspólnego startu w wyborach samorządowych z PO jest głównym tematem obrad zarządu zachodniopomorskiej Nowej Lewicy, zwołanych w sobotę w Koszalinie. „Takie spotkania na szczeblu regionalnym odbywają się w całej Polsce. Do końca stycznia pewnie będziemy mieć ostateczne decyzje. Na 3 lutego jest planowana Rada Krajowa Nowej Lewicy” – podkreślił wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.

Przyznał, że zarówno Nowa Lewica, jak i PO przygotowywały się do osobnego startu w wyborach samorządowych. „My mamy już swoich kandydatów, listy domknięte. Teraz jest nowa sytuacja. (…) Dziś trzeba siły połączyć, a efekt skali i synergii doprowadzi do tego, że ten wynik będzie jeszcze lepszy” – ocenił Wieczorek.

Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia.

Wicepremier, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę, że jego zdaniem byłoby bardzo dobre, gdyby w wyborach były dwa bloki – Trzecia Droga jako jeden i PO z Nową Lewicą jako drugi. W ubiegłym tygodniu liderzy Polski 2050 i PSL – Szymon Hołownia i Kosiniak-Kamysz poinformowali, że ich formacje utworzą wspólny komitet wyborczy do sejmików, do powiatów oraz do gmin i będą kontynuować projekt Trzeciej Drogi.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *