Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski powoła burmistrza nocnego

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

Powołanie nocnego burmistrza i komisji zrównoważonej gospodarki nocy zapowiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski na briefingu w piątek. Nowe organy odpowiadać będą za porządek publiczny w nocy.

- reklama -

Prezydent poinformował, że konkurs na stanowisko burmistrza nocnego zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Nazwisko wyłonionej osoby i skład komisji mają być znane do połowy lipca.

- REKLAMA -

Osoby zainteresowane pracami w komisji mogą do 28 czerwca wypełniać formularz zamieszczony na stronie urzędu miasta i słać go na adres mailowy komisja.nocy@um.krakow.pl. W składzie komisji mają być m.in. przedstawiciele administracji publicznej, w tym rady miasta i dzielnic, przedstawiciele stowarzyszeń przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

- Advertisement -

Burmistrz nocny będzie kierował pracami komisji. W ocenie Miszalskiego rozwój gospodarki nocy wiąże się z wyzwaniami, a zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego i rozwój oferty kulturalnej są wśród priorytetów nowej władzy miasta.

Wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur zwrócił uwagę na tzw. indeks irytacji Doxeya. Wskaźnik ten pokazuje, jak mieszkańcy odbierają rosnący ruch turystyczny. W ostatnie przedpandemiczne wakacje Kraków przeprowadził badania opinii wśród mieszkańców i przedsiębiorstw, wykorzystując właśnie ten indeks.

„Wyniki odpowiadają temu, co zgłaszają nam krakowianie. Im dalej od centrum, tym większe jest zadowolenie lub obojętność dla coraz większej liczby turystów w Krakowie. Im bliżej centrum, a w szczególności na Starym Mieście, tym większy odsetek tych, którzy wykazują irytację. Nie możemy przechodzić koło tych emocji obojętnie” – powiedział wiceprezydent.

Zmniejszeniu irytacji mieszkańców służy m.in. realizowany od kilku lat projekt City Helpers.

W ramach projektu miejscy pomocnicy pracują w czasie wakacji na ulicach miastach, głównie tam, gdzie jest najwięcej turystów. Pomagają im w dotarciu do szukanego na mapie miejsca, reagują też w razie złych zachowań.

Cityhelpersi pracę rozpoczną w najbliższą sobotę. W dni powszednie będą na ulicach Krakowa od godz. 13.00 do 21.00, a w weekendy do godz. 1.00. W tym roku jest to 25 osób posługujących się różnymi językami obcymi.

W 2023 r. w ciągu ponad dwóch miesięcy pracy cityhelpersi podjęli prawie 13 tys. działań. Zanotowali 956 zakłóceń porządku, w tym zakłóceń ciszy nocnej. 75 z tych spraw rozwiązanych zostało wspólnie ze strażnikami miejskimi.

Projekt City Helper kosztuje 450 tys. zł rocznie i jest pokrywany przez Małopolską Organizację Turystyczną ze składek miasta Krakowa.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *