Prokuratura oskarżyła Norwega o zabójstwo Polki i uprowadzenie dziecka

Podzielże się tym

Fot. screen FB małopolska policja (przylot oskarżonego po deportacji z Norwegii)

Za zabójstwo Polki oraz uprowadzenie dziecka odpowie przed krakowskim sądem okręgowym Norweg Ingebrigt G. Oświęcimscy śledczy skierowali tam akt oskarżenia – dowiedziała się w czwartek Polska Agencja Prasowa od zastępcy prokuratora rejonowego z Oświęcimia Mariusza Słomki.

– W czwartek akt oskarżenia wpłynął do sądu – powiedział PAP prokurator Mariusz Słomka. Jak dodał, mężczyźnie grozi kara 25 lat więzienia lub dożywocia.

Martwą 26-latkę na początku listopada 2022 roku znalazł w mieszkaniu w Oświęcimiu jej ojciec. Na miejscu nie było natomiast jej kilkuletniej córki Mii oraz ojca dziewczynki – Ingebrigta G. Policja rozpoczęła pościg za mężczyzną. Za dzieckiem został wydany Child Alert. Po kilku godzinach mężczyznę zatrzymali duńscy funkcjonariusze na autostradzie w Kopenhadze. Jechał volkswagenem na oświęcimskich numerach rejestracyjnych. Na tylnym siedzeniu była 5-letnia Mia.

Wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że 26-latka z Oświęcimia zmarła w wyniku ran i wykrwawienia.

Mia – decyzją sądu – trafiła pod opiekę swojego dziadka.

21 grudnia ubiegłego roku sąd rejonowy w Kopenhadze zgodził się na ekstradycję Norwega do Polski. Stało się to 29 grudnia. 3 stycznia bieżącego roku w prokuraturze w Oświęcimiu usłyszał on zarzuty zabójstwa i uprowadzenia małoletniej dziewczynki.

Śledczy poinformowali, że podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, ale nie ujawnili okoliczności, w jakich doszło do przestępstwa.

Ingebrigt G. przebywa w areszcie. Został poddany obserwacji psychiatrycznej. Biegli nie zakwestionowali jego poczytalności w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów, jak i w toku postępowania.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.