Życie oprócz tego, że jest piękne, daje nam również wiele powodów do zmartwień, z czym nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Wówczas rozsądnym krokiem jest korzystanie z pomocy psychologa, bądź psychoterapeuty, który spojrzy na problem z boku i udzieli cennej porady. Trudności, z jakimi zmaga się wiele osób jest natomiast mnóstwo, dlatego tak istotne jest właściwe rozpoznanie i postawienie diagnozy oraz opieka konkretnego specjalisty. W zależności zaś od potrzeb, do wyboru mamy psychologa, psychoterapeutę i psychiatrę. Do kogo i kiedy zatem się udać?
Wybór specjalisty krok po kroku
Jeżeli więc wiemy już, co takiego spędza nam sen z powiek, wystarczy umówić się na wizytę do profesjonalisty w tejże dziedzinie- nie martw się, w większych miastach, jak Katowice jest ich bardzo wielu i zajmują się wszelakimi kwestiami. Do psychologa na przykład, zwykle trafiają pacjenci z objawami depresji, apatii, kłopotami małżeńskimi, czy innymi bolączkami, utrudniającymi im funkcjonowanie na co dzień. Jego rolą jest określenie przyczyny i charakteru zaburzeń lub zmartwień i skierowanie ich na odpowiednie leczenie, często pod opieką psychoterapeuty i psychiatry. Dopiero podczas późniejszej systematycznej terapii, można faktycznie popracować nad całokształtem, z uwzględnieniem ewentualnego wsparcia farmakologicznego.
Psychoterapia z kolei, prowadzona jest przeważnie pod okiem osoby wykwalifikowanej w tym kierunku, po przebytych kursach, aczkolwiek niekoniecznie ukończonych studiach psychologicznych. Psychoterapeutą może bowiem zostać każdy, kto ukończy wymagane kursy i szkołę z tegoż obszaru, a także posiada predyspozycje do zawodu. Długość owej terapii zależy zaś od specyfiki schorzenia i chęci współpracy pacjenta z lekarzem, tj. od kilku tygodni do nawet kilku lat. Tak samo, jej uczestnicy mogą uczęszczać na zajęcia samemu albo w grupie. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że indywidualna psychoterapia krótkoterminowa nie sprawdzi się na przykład w zaburzeniach osobowości czy zaburzeniach psychosomatycznych, biorąc pod uwagę długoterminowe efekty- jest to raczej leczenie objawowe.
Tymczasem, techniki terapeutyczne są naprawdę różne. Do najpopularniejszych metod, a równocześnie bardzo uniwersalnych zalicza się terapię psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, systemową i Gestalt. Pomagają one skupić się zwłaszcza na źródle problemu i jego eliminacji, pokazując skuteczne techniki. Radzenia sobie ze stresorami w życiu na co dzień. Kiedy zaś lęki i brak równowagi emocjonalnej biorą górę, warto zgłosić się do psychiatry, który zaproponuje dodatkowe leczenie, wspomagające rezultaty terapii i łagodzące nieprzyjemne skutki m.in. nerwic i depresji. Ponadto, mimo iż wciąż jeszcze pokutuje mylne przekonanie o tym, że do psychiatry chodzą wyłącznie osoby cierpiące na poważne choroby psychiczne, spora część pacjentów docenia korzystny wpływ leków na każdym etapie psychoterapii.
Kiedy jest czas na wizytę u specjalisty?
Będąc więc sam na sam, dobrze w ciszy zastanowić się nad występującymi objawami i ich możliwym podłożem, jako że bywa ono również genetyczne. Wiedząc, że w naszej rodzinie występowały podobne przypadki, łatwiej będzie nam zrozumieć pewne zachowania i przejść przez kolejne kroki w leczeniu. Dobrego psychoterapeutę w Katowicach znajdziesz na gabinetypsychoterapii.com. Nie wahaj się więc i zapanuj nad swoim życiem już teraz.