Przez wiele kolejnych lat wynajem przestrzeni biurowych na długi okres czasu w największych aglomeracjach miejskich naszego kraju był absolutnym standardem, natomiast inne formy wykorzystania biur należały do rzadkości. Jak jednakże zapewne wielu naszych czytelników się domyśla, wszystko zmieniło się w czasach pandemii, kiedy to momentalnie najpopularniejszym sposobem wykonywania zadań zawodowych stała się praca zdalna – to właśnie ona pozwalała na kontynuację zatrudnienia przy jednoczesnym ograniczeniu lub wyeliminowaniu fizycznej obecności danej osoby w biurze.
Obecnie, kiedy ten trudny i problematyczny okres jest już na szczęście za nami, w branży wynajmu przestrzeni biurowych zaobserwować można kolejną rewolucję, a mianowicie – najem krótkoterminowy. Czym on jest, na czym polega i dlaczego jest on tak korzystny? Wszystkimi tymi zagadnieniami zajmiemy się w ramach naszego dzisiejszego wpisu, do którego lektury serdecznie zachęcamy!
Krótkoterminowy najem biur w Krakowie oraz innych dużych miastach polega – jak sama nazwa wskazuje – na podpisaniu umowy wynajmu danej przestrzeni jedynie na krótki okres czasu. Najczęściej waha się on od jednego do kilku miesięcy.
Metodę taką preferują duże korporacje oraz firmy średniego szczebla, które potrzebują odpowiednio wyposażonej i skomunikowanej lokalizacji umożliwiającej jej przedstawicielom realizację danego projektu, po czym umowa jest rozwiązywana a zespół przenoszony do innej placówki tymczasowej.
Częstokroć okazuje się bowiem, iż zbyt długie zajmowanie danego biura mogłoby być bezpośrednio powiązane z generowanymi nadmiernymi kosztami, znacznie przekraczającymi zyski jakie można pozyskać z prowadzonej działalności gospodarczej.
Krótkoterminowy najem biur w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i innych miastach słynących z doskonale rozwiniętego sektora handlowo-usługowego pokazuje, że istnieje duże zapotrzebowanie na obiekty, które zacząć można w pełni wykorzystywać już od pierwszego dnia po podpisaniu umowy, a następnie opuścić je w dogodnym terminie bez konieczności ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
Eksperci sugerują, iż zwiększone zainteresowanie omawianym dziś rozwiązaniem może na przestrzeni kolejnych lat jedynie wzrastać, a wszystko to za sprawą specyfiki niektórych branż, w przypadku których stacjonarne biuro jest jak najbardziej potrzebne…jednakże jego lokalizacja jest wysoce uzależniona od typu realizowanego projektu oraz wymogów klienta.
Najem krótkoterminowy oraz hybrydowy stają się w obecnych czasach normą – zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami, a więc osoby pragnące czerpać zyski z udostępniania posiadanych przestrzeni biurowych podmiotom gospodarczym powinny odpowiednio je przygotować do wymogów nowo kształtującej się grupy klientów, jak również – dostosować umowy, tak aby w jak najpełniejszym stopniu zabezpieczały ich interesy, gwarantując jednocześnie zainteresowanym możliwie jak najkorzystniejsze warunki. Zmiana nawyków sprzed okresu pandemicznego z pewnością okaże się korzystna i zaowocuje w ujęciu długoterminowym!