Rozpoczęła się konserwacja elewacji wieży dzwonnicy bazyliki Mariackiej

Ilustrowany Kurier Codzienny
Fot. ilustracyjne PAP/Łukasz Gągulski

Rozpoczęła się konserwacja elewacji południowej wieży dzwonnicy bazyliki Mariackiej w Krakowie. Prace obejmą wątek ceglany, drewniane okiennice oraz kamienne elementy budowli. Efekty robót konserwatorskich będzie można podziwiać jesienią.

- reklama -

Konserwator zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej Katarzyna Pakuła-Major poinformowała PAP w czwartek, że prace przy wieży już się rozpoczęły, czego znakiem są rusztowania okalające budowlę.

- REKLAMA -

„To trzeci i ostatni etap projektu +Dziedzictwo bazyliki Mariackiej+, który trwa już od trzech lat. W pierwszym etapie była konserwacja wieży hejnalicy wraz z koroną królewską, później – przestrzeni między wieżami, a teraz przyszedł czas na wieżę dzwonnicy” – przekazała konserwator.

- Advertisement -

Prace obejmą czyszczenie elementów ceglanych i kamiennych, takich jak nakrywy czy obramienia okien. Odnowione zostaną także drewniane okiennice.

Jak zapowiedziała Pakuła-Major, czyszczenie będzie się odbywać nowoczesną metodą ablacji laserowej, sprawdzoną w poprzednich etapach prac przy bazylice. Według specjalistów jest ona dużo mniej inwazyjna niż czyszczenie metodami ściernymi lub przy użyciu wody.

Według Katarzyny Pakuły-Major prace potrwają prawdopodobnie do końca tego roku, ale rusztowania powinny zniknąć jesienią. Wtedy będzie można w pełnej okazałości podziwiać efekty prac konserwatorów. „Niestety rusztowania zasłaniają wieżę z każdej strony, ale myślę, że krakowianie i turyści nam to wybaczą” – oceniła przedstawicielka bazyliki Mariackiej.

Koszt prac konserwatorskich to ponad 1,3 mln zł. Finansowane są one z budżetu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Gminy Miejskiej Kraków oraz środków własnych parafii mariackiej.

Południowa, niższa wieża bazyliki Mariackiej ma 69 m wysokości i pełni funkcję dzwonnicy. Podobnie jak wieża wyższa wzniesiona została na planie kwadratu i ma wyraźnie zaznaczony gzymsami i oknami podział kondygnacyjny. Na piętrze znajduje się renesansowa kaplica pw. Nawrócenia św. Pawła. Wieżę nakrywa późnorenesansowy hełm wykonany w 1592 r., który składa się z osadzonej na ośmiobocznym bębnie eliptycznej kopuły zwieńczonej ażurową latarnią. W narożnikach ustawione są cztery mniejsze kopułki na niskich, sześciobocznych podstawach.(PAP)

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *