Wisła w Krakowie została zanieczyszczona ściekami komunalnymi. W rejonie ulicy Portowej przy stopniu wodnym Dąbie interweniowała Straż Pożarna i pogotowie kanałowe. „Powodem wypływu ścieków jest uszkodzenie zamknięcia nieczynnego rurociągu kanalizacyjnego” – tłumaczą Wodociągi Miasta Krakowa. Oszacowano, że do rzeki Wisły przedostało się ok. 250–300 metrów sześciennych ścieków.
14 maja do Wodociągów Miasta Krakowa wpłynęło zgłoszenie od straży pożarnej o zdarzeniu odorowym w rejonie ulicy Portowej przy stopniu wodnym Dąbie. Na miejsce wysłano pogotowie kanałowe.
„Podczas przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że powodem wypływu ścieków jest uszkodzenie zamknięcia nieczynnego rurociągu kanalizacyjnego. Oszacowano, że do rzeki Wisły przedostało się ok. 250–300 m3 ścieków. Obecni na miejscu przedstawiciele Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego pobrali próbkę wody, w której nie stwierdzono odstępstw od norm oraz obecności szkodliwych substancji chemicznych. Około godz. 21.00 została zakończona interwencja straży pożarnej” – wyjaśniają Wodociągi Miasta Krakowa.
15 maja przeprowadzono wewnętrzną analizę pracy systemu kanalizacyjnego w zlewni oczyszczalni Płaszów. Wzięto pod uwagę dane pomiarowe oraz uwzględniono prace konserwacyjne prowadzone dzień wcześniej na terenie zakładu, które wymagały okresowego zamknięcia dopływu ścieków. „Dodatkowo przeprowadzona przez służby eksploatacyjne Zakładu Sieci Kanałowej kontrola komory przelewu burzowego P9, wykazała zniszczenie ruchomych elementów jego krawędzi. Miało to bezpośredni wpływ na zmniejszenie potencjału retencyjnego obu kolektorów (płaszowskiego i prawobrzeżnego), a w efekcie wywołało samoczynne uruchomienie przelewu burzowego P9 na prawobrzeżnym kolektorze Wisły. Uszkodzenie prawdopodobnie nastąpiło 11 maja podczas burzy” – czytamy w komunikacie Wodociągów Miasta Krakowa.
Spółka apeluje, by wszelkie informacje dotyczące pracy systemu kanalizacyjnego lub wodociągowego, które wzbudzają niepokój, były zgłaszane bezpośrednio do służb dyżurnych spółki – nr tel. 994, który jest czynny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. – W takiej sytuacji działania interwencyjne będą podjęte natychmiast, bez zbędnej zwłoki, ograniczając wpływ zdarzenia na otoczenie – podkreślają przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa.
(AI GEG)