Ad image

Symbole Krakowa i maszkarony bohaterami nowych spektakli w Teatrze Groteska

Grzegorz Skowron
Fot, Teatr Groteska

Symbole Krakowa, maszkarony, a także postaci zaczerpnięte z twórczości krakowskich literatów będą bohaterami spektakli, które Teatr Groteska pokaże premierowo w trakcie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego.

- reklama -

„Teatr wchodzi w rok jubileuszowy – w 80. sezon działania. Z uwagi na ten jubileusz i coraz większą liczbę działań o charakterze koprodukcyjnym, będziemy mogli zaprezentować jeszcze bogatszą ofertę” – zapowiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru Groteska Karol Suszczyński. W sumie w repertuarze teatru pojawi się sześć nowych tytułów, dwa z nich przygotowane w koprodukcji z Fundacją Sztukarnia.

- REKLAMA -

To przeznaczone dla widza od czwartego roku życia przedstawienie „Bajdurki krakowskie”, w którym bohaterami są krakowski Rynek, Most, Obwarzanek, Smog i Wisła, oraz „Maszkarony”, spektakl dla młodzieży i dorosłych będący spotkaniem z płaskorzeźbami fasad zabytkowych krakowskich kamienic.

- Advertisement -

„Oba przedstawienia odnoszą się do dziedzictwa Krakowa. W pierwszym postaciami są symbole Krakowa, które w magiczny sposób ożywają i zaczynają opowiadać o tym, jak się mają, czują i z jakimi emocjami się mierzą. Są one odwzorowaniem dzieci, przeżywają to, co dziecko w tym wieku może przeżywać i pomagają mu przejść przez te wszystkie emocje. Dodatkowo wspaniałą wartością spektaklu są regionalizmy, o które udało się wzbogacić spektakl” – opowiedziała prezeska Fundacji Sztukarnia Dorota Kaczor.

Z kolei w spektaklu „Maszkarony” bohaterami stają się rzeźby pojawiające się na krakowskich kamienicach i Sukiennicach. „Były one punktem wyjścia do opowieści o kondycji młodzieży i dorosłego człowieka. Spektakl opowiada o maszkaronach, które ma każdy z nas – o naszych lękach, o tym, czego się boimy, czego nie chcemy dotknąć, otworzyć. To piękne przedstawienie z muzyką na żywo” – dodała.

Premiera „Bajdurek” odbędzie się 3 września, z kolei „Maszkarony” zostaną wystawione po raz pierwszy 9 września. Dwa dni później rozpocznie się finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego. Punktem kulminacyjnym będzie prapremiera przedstawienia „Dziewczyna w ogniu” w reżyserii Roksany Miner – spektaklu na podstawie sztuki teatralnej Andrzeja Błażewicza, powstałej w ramach ubiegłorocznej edycji Programu pisarskiego. Wydarzenie odbędzie się we współpracy trzech instytucji – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatru Groteska oraz Teatru Ludowego w Krakowie.

Wśród premier przygotowanych na najbliższy sezon jest również spektakl „Gdzie gubią się zdania”, w którym Wisława Szymborska z dwoma pomocnikami wędruje ulicami Krakowa, po drodze spotykając bohaterów zaczerpniętych z twórczości krakowskich literatów – Haliny Poświatowskiej, Sławomira Mrożka, Czesława Miłosza i Stanisława Lema. Premiera zaplanowana na listopad przygotowywana jest w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Festiwalem Literatury dla Dzieci.

„Chcemy tego rodzaju spektaklem pokazać bogactwo literackie Krakowa i zachęcić tych najmłodszych do samodzielnego sięgania po literaturę” – zaznaczył Karol Suszczyński.

Według zapowiedzi dyrekcji, Teatr Groteska będzie kontynuował dotychczasowe cykle, w tym spotkania w ramach Kodu Mistrzów. Poza wydarzeniami realizowanymi w siedzibie teatru zespół planuje wyjazdy na festiwale lalkowe m.in. do Rzeszowa, Bielska – Białej i Torunia oraz w ramach projektu „Groteska w drodze” ułatwiającego dostęp do kultury dzieciom spoza dużych ośrodków miejskich.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *