Tatry – remont słynnego schroniska i wymiana łańcuchów na popularnym szlaku

Grzegorz Skowron
Fot. Wkimedia

Z początkiem września rozpoczął się remont najmniejszego schroniska turystycznego w Tatrach, na Hali Kondratowej. Prace zaplanowano do wiosny 2025 r., a słynne schronisko położone tuż pod Giewontem będzie nieczynne. Od środy, 13 września będzie zamknięty do odwołania fragment Orlej Perci od Zawratu po Kozią Przełęcz, a we wtorek – na jeden dzień – zostanie zamknięty szlak od Koziej Przełęczy po Żleb Kulczyńskiego.

- reklama -

Remont schroniska na Hali Kondratowej

- REKLAMA -

Jak mówią władze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które zarządza obiektem, schronisko na Hali Kondratowej będzie dostosowane do współczesnych standardów.

- Advertisement -

Choć bryła i charakter tego schroniska turystycznego nie ulegną zasadniczej zmianie, to według planu konieczne będzie powiększenie i dostosowanie do obowiązujących standardów pomieszczeń zaplecza kuchennego i pomieszczeń gospodarczych. Realizacja zadania nie zwiększy natomiast ilości miejsc noclegowych, czyli nadal będzie to 20 łóżek. Po remoncie mają za to znacznie poprawić się warunki kwaterowania turystów.

„Kondratowa to ostatnie tatrzańskie schronisko, które z obiektywnych przyczyn nie doczekało się do tej pory koniecznego poważniejszego remontu, w tym termomodernizacji. Przygotowywaliśmy się do tego zadania od kilku lat. Rozpoczęcie koniecznej rozbudowy, w tym części związanej z zapleczem umożliwiającym przygotowywanie posiłków było poprzedzone przebudową zasilania energetycznego i skanalizowaniem schroniska” – przypomniał PAP prezes PTTK „Karpaty” Jerzy Kalarus.

W ubiegłym roku schronisko na Hali Kondratowej połączono podziemnym, ponad dwukilometrowym kablem energetycznym. Wcześniej była tam linia niskiego napięcia poprowadzona na słupach. Dotychczasową schroniskową oczyszczalnię ścieków zastąpiono z kolei kolektorem kanalizacji ciśnieniowej, odprowadzającej schroniskowe ścieki poza obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego – do kanalizacji miejskiej Zakopanego.

Zaplanowany zakres prac remontowo-budowlanych wymaga czasowego wyłączenia obiektu, dlatego turyści już od 4 września nie będą mogli z niego korzystać. Najbliższe od Hali Kondratowej schronisko jest zlokalizowane na Polanie Kalatówki, to jest ok. 40 minut pieszo niebieskim szlakiem. Prace mają być prowadzone do nadejścia zimy, ponieważ z chwilą uruchamiania tras narciarskich dojazd i zaopatrzenie budowy stanie się niemożliwe. Ekipy budowlane powrócą na Halę Kondratową wiosną.

„Być może warunki atmosferyczne pozwolą na skrócenie czasu budowy, ale trudno to teraz w harmonogramach i umowach przewidywać. Nadrzędnym celem PTTK jest i będzie zachowanie niepowtarzalnego klimatu tego schroniska, tworzonego dziesiątkami lat przez turystów i jego gospodarzy” – dodał Kalarus.

Władze PTTK przewidują w końcowym okresie realizacji inwestycji rozpisanie otwartego konkursu ofert lub przetargu na prowadzenie obiektu. Dotychczas przez wiele lat schronisko na Hali Kondratowej prowadziła rodzina i potomkowie olimpijczyka z Lake Placid (1932 r.) – Stanisława Skupnia.

Pierwszy budynek pełniący funkcję schroniska górskiego na Hali Kondratowej powstał najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910 r., ale został zniszczony w 1913 r. przez lawinę. W 1933 r. w tym miejscu stanęła bacówka, a obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–1948. W 1953 r. budynek został częściowo zniszczony przez kamienną lawinę, która zeszła ze stoków Długiego Giewontu.

Remont Orlej Perci

Od środy, 13 września będzie zamknięty do odwołania fragment Orlej Perci od Zawratu po Kozią Przełęcz, a we wtorek – na jeden dzień – zostanie zamknięty szlak od Koziej Przełęczy po Żleb Kulczyńskiego.

„Pogoda w weekend będzie wręcz wymarzona do górskich wędrówek. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzień jest coraz krótszy; jasno robi się tuż przed godz. 6, a po godz. 19 zaczyna się szarówka – to czas, kiedy realnie możemy poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Noce są bardzo chłodne, a w partiach szczytowych bywają już przymrozki. Warto rano zwrócić uwagę na zacienione fragmenty szlaków, gdzie po nocy jest wilgotno i mogą być niewielkie oblodzenia. W dzień z kolei jest upalnie, pamiętajmy o zapasie wody, kremie z filtrem i nakryciu głowy” – radzi przewodnik górski.

Mimo słonecznych dni, do plecaka warto zabrać rękawiczki, ciepłą czapkę, kurtkę i latarkę – czołówkę.

„W tygodniu ruch turystyczny jest znacząco mniejszy niż w wakacje, ale w weekend spodziewamy się wielu turystów, a co za tym idzie, na popularnych szczytach będą tworzyły się kolejki oczekujących na wejście. Takiej sytuacji można spodziewać się, m.in. na Rysach, Orlej Perci czy Giewoncie. Wybierając się nad Morskie Oko trzeba zarezerwować wcześniej on-line miejsce parkingowe na Palenicy Białczańskiej lub Łysej Polanie.

Od poniedziałku po trzyletnim remoncie jest już otwarta Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej. Ponieważ z jaskini usunięto sztuczne oświetlenie, do jej zwiedzania konieczna jest latarka.

Natomiast od środy, 13 września będzie zamknięty do odwołania fragment Orlej Perci od Zawratu po Kozią Przełęcz. Na tym odcinku zaplanowano wymianę łańcuchów oraz drabinki.

W wtorek, 12 września zaś na jeden dzień zostanie zamknięty szlak od Koziej Przełęczy po Żleb Kulczyńskiego – tam również będą wymieniane łańcuchy.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *