Tour de Pologne – zaprezentowano całą trasę. Jak zwykle finał na Błoniach w Krakowie

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jubileuszowy 80. Tour de Pologne rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu, a zakończy 4 sierpnia w Krakowie. Całą trasę największego w kraju wyścigu kolarskiego przedstawiono w poniedziałek w studiu TVP Sport w Warszawie.

- reklama -

Już wcześniej znane były niektóre elementy trasy, ale dyrektor wyścigu Czesław Lang chciał zachować szczegóły rywalizacji właśnie na tę okazję, choć sam nie był obecny na prezentacji.

- REKLAMA -

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Poznań, Karpacz, Duszniki-Zdrój, Opole, Bielsko-Biała, Katowice i Kraków. Po wieloletniej przerwie kolarze znów będą się ścigać w zachodniej Polsce. Trzy ostatnie odcinki są w pewnym stopniu znane z poprzednich edycji Tour de Pologne.

- Advertisement -

Królewskim, czyli najtrudniejszym etapem ma być trzeci, z metą w Dusznikach-Zdroju, prowadzący z Wałbrzycha przez przełęcze Walim i Jugowską, przez Srebrną Górę i Zieleniec.

„To perełka, szukałem takiej trasy od dłuższego czasu” – podkreślił Lang w nagraniu wideo. „Zabrakło mi przed samą metą dłuższego podjazdu, ale o tym, czy trasa jest trudna, zadecydują sami kolarze, tempo ich jazdy” – ocenił z kolei w studiu TVP Sport były znakomity kolarz, a obecnie dyrektor sportowy grupy Bahrain-Victorious, Michał Gołaś.

Wyścig powinien się rozstrzygnąć na szóstym etapie, jeździe indywidualnej na czas w Katowicach, gdzie kolarze rywalizowali po raz ostatni w 2021 roku. Koszulkę lidera obronił wtedy Portugalczyk Joao Almeida, który następnego dnia świętował zwycięstwo w całym wyścigu w Krakowie.

Ostatnim akordem rywalizacji będzie etap z Zabrza do Krakowa i finisz, prawdopodobnie dużego peletonu, na Błoniach.

W Tour de Pologne wystartują wszystkie ekipy, łącznie 18, z licencjami World Tour, a także pięć zaproszonych: reprezentacja Polski, amerykańskie zespoły Novo Nordisk i Human Powered Health (w tym drugim zawodnikami są Stanisław Aniołkowski i Alan Banaszek), szwajcarski Q36.5 Pro Cycling Team (Kamil Małecki, Szymon Sajnok), belgijska ekipa Lotto Dstny oraz szwajcarska Tudor.

Na wstępnej liście startowej są dwaj najlepsi polscy kolarze – Rafał Majka (UAE Team Emirates) i Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Obaj wygrali Tour de Pologne: pierwszy w 2014 roku, drugi w 2018, ale jeszcze nigdy w tym wyścigu nie ścigali ze sobą.

W tym roku Tour de Pologne będzie obchodzić potrójny jubileusz: mija 95 lat od pierwszego wyścigu, 30 lat od objęcia przez Langa funkcji dyrektora, a ponadto będzie to 80. edycja.

Trasa 80. Tour de Pologne:

29.07, 1. etap, Poznań – Poznań (183,7 km):

30.07, 2. etap, Leszno – Karpacz (202,9 km)

31.07, 3. etap, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)

1.08, 4. etap, Strzelin – Opole (198,6 km)

2.08, 5. etap, Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)

3.08, 6. etap, Katowice – Katowice (jazda ind. na czas, 16,6 km)

4.08, 7. etap, Zabrze – Kraków (166,6 km)

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *