W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rusza akcja Kolędników Misyjnych

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Rafał Guz

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rusza akcja Kolędników Misyjnych. W tym roku dzieci będą zbierać fundusze na pomoc swoim rówieśnikom w Kolumbii. W wielu parafiach kolędowanie potrwa do 6 stycznia. Akcji ma charakter ewangelizacyjny i uczy wiele środowisk współpracy – powiedział PAP dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Maciej Będziński.

- reklama -

Akcja Kolędników Misyjnych organizowana jest w Polsce od ponad 30 lat.

- REKLAMA -

W kraju działa kilkaset grup kolędników misyjnych składających się zarówno z dzieci komunijnych, jak grup ministranckich, scholii parafialnych, bielanek oraz dzieci formujących się w ramach Papieskiego Działa Misyjnego Dzieci. „Najwięcej grup jest na Podkarpaciu, Małopolsce i na Śląska” – powiedział ks. Będziński.

- Advertisement -

Zaznaczył, że „akcji ma charakter ewangelizacyjny”. „Dzieci idąc z domu do domu odgrywają scenkę narodzenie Jezusa w Betlejem przynoszą ze sobą przesłanie Dobrej Nowiny, że Bóg przyjął ludzką naturę, że przyszedł nas Zbawić” – powiedział.

Do kolędowania najmłodsi przygotowują się przez cały Adwent poznając kraj i kulturę ludu, na rzecz którego będą kolędować. Uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych odbywa się zawsze 26 grudnia, a większość grup zakończy kolędowanie 6 stycznia w święto patronalne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. „W tym czasie idą oni z przesłaniem Ewangelii do prywatnych domów, szkół, Zakłady Opieki Leczniczej, Domów Pomocy Społecznej czy urzędów miejskich” – wskazał ks. Będziński.

Powiedział, że „akcji nie tylko kształtuje dzieci i młodzież poszerzając ich wiedzę i świadomość bycia częścią Kościoła powszechnego, ale również ma wpływ na ich rodziców, a nawet całą wspólnotę parafialną”. „W Polsce są nawet takie miejsca, gdzie w parafii rokrocznie kolęduje 10-15 grup. W związku z tym praktycznie wszyscy członkowie parafii są przez nich odwiedzani. To uwrażliwia ludzi na potrzeby dzieci w innych krajach” – powiedział dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Dodał, że „przygotowanie akcji uczy także wielu środowisk współpracy”. „Na kolędowanie w parafii potrzebna jest nie tylko zgoda proboszcza, ale również zaangażowanie rodziców, katechetów a niekiedy i szkoły, na terenie której dzieci spotykają się i przygotowują do akcji” – powiedział ks. Będziński. Są również i takie miejsca w Polsce, gdzie najmłodsi przygotowują się w Miejskim Ośrodku Kultury, co wymaga współpracy z władzami samorządowymi – dodał.

W tym roku dzieci będą zbierać fundusze na pomoc swoim rówieśnikom w Kolumbii.

Według danych UNICEF z 2020 roku, ponad 2 mln dzieci w Kolumbii „nie ma dostępu do wody pitnej, co stanowi ok. 3 proc. całej populacji. Prawie 5 milionów osób (3 osoby na 10) nie ma w domu łazienki ani toalety” – wskazuje UNICEF.

PDM w Polsce zwracają uwagę, że „wiele dzieci osieroconych w wojnach gangów żyje na ulicy”. „Młodzież pomiędzy 13. a 17. rokiem życia wcielana jest do bojówek i innych grup zbrojnych a ich rodzinom obiecywana jest w zamian za to ochrona i zapłata. W latach 1999–2013 Instituto Colombiano de Bienestar Familiar (Kolumbijski Instytut Pomocy Rodzinie) pomógł 5417 dzieciom i młodzieży, które udało się wydostać z nielegalnych grup wojskowych, z czego jedna trzecia to były dziewczynki” – przekazały PDM w Polsce.

W 2022 roku wraz z innymi ofiarami dzieci z PDMD w Polsce udało się zebrać 2 mln 486 tys. 601,28 zł. Środki te za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji dotarły do 9 państw – Etiopii, Malawi, Nigerii, Rwandy, Tanzanii, Peru, Indii, Libanu, Papui-Nowej Gwinei i pomogły w realizacji 79 różnych projektów proedukacyjnych i prozdrowotnych dla dzieci do 14. roku życia.

„Nasze projekty zawsze mają charakter ewangelizacyjny” – podkreślił ks. Będziński. Zaznaczył, że dotyczą one nie tylko dzieci katolickich, ale obejmują wszystkie. „Nie pomagamy tylko dzieciom ochrzczonym wyrwać się z ulicy czy karteli narkotykowych. Edukacji czy jedzenia nie oferujemy tylko katolikom, ale wszystkim, nawet niewierzącym, jeśli mieszkają na danym obszarze” – powiedział duchowny.

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w Austrii i w Niemczech, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce pierwsze grupy takich kolędników pojawiły się w 1993 r. Obecnie działają w 41 diecezjach w całej Polsce i jest ich około 40 tys. Z roku na rok wzrasta liczba kolędujących i zebranych pieniędzy.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Obecnie istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *