To przedsięwzięcie bez precedensu! Potok Wątok mamy niby dobrze oswojony, tak mocno przecież wpisał się w historię i tradycje gmin, przez które malowniczo meandruje, od źródliska w Zalasowej w gminie Ryglice, po Szynwałd, Skrzyszów i Tarnów, gdzie po 23 kilometrach długości uchodzi do rzeki Białej. Niby wszystko o nim wiemy, Wątok, jaki jest każdy widzi. Ale… czy aby na pewno?
Dlatego powstał projekt filmu dokumentalnego, przyrodniczo-historycznego o Wątoku właśnie. Takim mniej znanym, albo nieznanym w ogóle. No bo czy ktokolwiek na przykład wie ile mostów znajduje się na słynnym naszym potoku? Jak dawniej mierzono poziom wody w Wątoku, lub że potok przebiega przez rzadkie w Polsce lasy łęgowe i gdzie rosną nad jego brzegami olbrzymie drzewa- pomniki przyrody? A kto widział i pamięta, jakie spustoszenie Wątok robił w czasie powodzi?
Nasz najsłynniejszy potok w regionie ma dwa źródła, znajdujące się na tzw. Stawiskach. Jeden to Wątok Biały, ten poniżej szosy, drugi to Niebieski, wypływający z malowniczego wzniesienia. Toż to zupełnie jak Nil – Biały i Błękitny!
O tym wszystkim i o wielu innych sprawach traktował będzie nasz film, do którego zdjęcia właśnie rozpoczęliśmy. ”Ballada o Wątoku” będzie rezultatem naszej specjalnej wyprawy pod nazwa „Wątok Expedition 2015”. Przejdziemy go wzdłuż i wszerz. Zaglądniemy pod wodę. Spojrzymy na Wątok z lotu ptaka, a o postępach naszej ekipy będziemy tu sukcesywnie informować.
Naszą wyprawę przygotowaliśmy we współpracy z samorządami gminnymi, przez tereny których przepływa Wątok. Wspierają nas: Bernard Karasiewicz, burmistrz Ryglic, Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów oraz Wydział Komunikacji Społecznej UM Tarnowa.
Wątok Expedition 2015. Na zdjęciu od lewej: Artur Gawle, Tomasz Jamrozik, Zygmunt Szych i Olga Zgórniak.
Fot. Artur Gawle
(tak, ustawił, włączył i zdążył stanąć do zdjęcia)