Większość małych zwierząt, takich jak świnki morskie, króliki, fretki czy chomiki, rzadko opuszcza nasze domy. Niestety najczęściej oznacza to, że nawet zwykła wizyta kontrolna u weterynarza bywa dla nich stresująca.
Jednak ze względu na to, że każde zwierzę (nawet te najmniejsze) wymaga wizyt kontrolnych, ważne jest, by być przygotowanym do przetransportowania pupila do lekarza. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie „dostarczyć” małe zwierzę na wizytę u weterynarza.
Po pierwsze – zaopatrz się w transporter
Najgorszym pomysłem, na jaki możesz wpaść jest pakowanie swojego zwierzaka na dyżury weterynaryjne do kartonowego pudła. Pudła kartonowe nie są bezpieczną opcją dla gryzoni, zwłaszcza że wiele z nich może probować wygryźć sobie drogę ucieczki, zanim jeszcze dotrą do celu.
Transportery dla małych zwierząt o odpowiednich rozmiarach i z odpowiedniego materiału (zwykle twardego plastiku) to najbezpieczniejsza opcja transportu. Posiadanie odpowiedniego transportera dla małych zwierząt jest również niezbędne, abyś bezpiecznie przewiózł zwierzaka w nagłym przypadku gdy np. pilnie musi go zbadać weterynarz całodobowy. Oczywiście podczas zakupu transportera pamiętaj, by był przeznaczony dla zwierząt posiadanego przez Ciebie gatunku. Powinien zapewnić nie tylko bezpieczeństwo w trakcie podróży, ale również odpowiednią wentylację i uniemożliwić ucieczkę.
Po drugie – przyzwyczaj pupila do transportera
Nawet najbardziej przyjazny transporter dla małych zwierząt może przestraszyć Twojego małego przyjaciela. Dlatego ważne jest, abyś go do niego przyzwyczaił, zanim nadejdzie czas na podróż. Zostaw otwarty transporter w domu, w miejscu, gdzie Twojemu zwierzakowi jest wygodnie i czuje się bezpiecznie. Włóż do nosidła smakołyki lub ulubioną zabawkę zwierzaka, spraw by stało się pozytywnym miejscem. Możesz też spacerować po domu ze swoim zwierzakiem w transporterze, aby z czasem pupil zaczął się w nim czuć komfortowo.
Również, kiedy nadejdzie ten czas, że będzie na Ciebie i Twojego pupila czekać weterynarz 24h, zadbaj o to by w transporterze znalazł się ulubiony kocyk, ręcznik, nieco trocin z klatki czy zabawki Twojego zwierzaka. Nawet jeśli Waszym miejscem docelowym będzie sprawdzona i przyjazna całodobowa klinika weterynaryjna jak np. https://www.wetmarysin.pl Twój zwierzak ma prawo odczuwać stres, a znajome rzeczy mogą pomóc mu się uspokoić.
Po trzecie – spraw by weterynarz całodobowy kojarzył się pozytywnie
Nie tylko transporter może być przerażającym miejscem dla Twojego pupila. Przychodnia weterynaryjna może go również, jeśli nie bardziej, przerażać. Dlatego ważne jest, aby nauczyć małe zwierzę, że wizyta u weterynarza nie jest taka zła. Przytulanie swojego małego przyjaciela, chwalenie go i oferowanie pysznych smakołyków podczas otwierania transportera w szpitalu może pomóc skojarzyć widoki i zapachy weterynarza z pozytywnymi doświadczeniami. Może to nieco złagodzić obawy Twojego zwierzęcia i sprawić, że następne wizyty tam będą mniej przerażające.