Wybory parlamentarne w Krakowie – kandydaci, komisje, przydatne informacje

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

15 października 2023 roku odbędą się w Polsce wybory parlamentarne. Praktycznie wszystko jest już przygotowane do przeprowadzenia głosowania. Znamy nazwiska kandydatów na posłów i senatorów, składy i adresy obwodowych komisji wyborczych. godziny głosowania. Jak zostaną zorganizowane wybory w Krakowie? Poniżej wszystkie niezbędne informacje dla wyborców.

- reklama -

Listy do Sejmu

- REKLAMA -

W Krakowie, a właściwie okręgu krakowskim (oprócz miasta okręg nr 13 tworzą powiaty krakowski, miechowski i olkuski), zostanie wybranych 14 posłów. Kandydaci do Sejmu startują w Krakowie z 8 list. Oto te listy ułożone zgodnie z wylosowanymi numerami i takimi numerami, które znajdą się na karcie do głosowania:

- Advertisement -

1.Bezpartyjni Samorządowcy
2.Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni
3.Nowa lewica
4.Prawo i Sprawiedliwość
5.Konfederacja Wolność i Niepodległość
6.Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
7.Polska Jest Jedna
8.Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców

Na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu stawiamy tylko jeden znak „x” – w kratce przy nazwiska wybranego przez nas kandydata.

Wykaz wszystkich kandydatów w okręgu nr 13 – Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r..

Kandydaci do Senatu

W Krakowie mamy dwa okręgi wyborcze w wyborach do Senatu.

Okręg nr 32 obszar dzielnic: II – IV (Grzegórzki i Prądnik) oraz XIV – XVIII (dzielnice nowohuckie). Kandydaci na senatorów w tym okręgu to (ułożeni w kolejności alfabetycznej, tak jak na karcie do głosowania):
Cichoń Zbigniew Jan – Prawo i Sprawiedliwość
Fedorowicz Jerzy Feliks – Koalicja Obywatelska

Okręg nr 33 obszar dzielnic: I (Stare Miasto), V – XIII (Krowodrza, Bronowiece, Zwierzyniec, Dębniki i dzielnice całego dawnego Podgórza). Kandydaci na senatorów w tym okręgu to (ułożeni w kolejności alfabetycznej, tak jak na karcie do głosowania):
Klich Bogdan – Koalicja Obywatelska
Małodziński Mateusz – Prawo i Sprawiedliwość

Na karcie wyborczej w wyborach do Senatu stawiamy jeden znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Referendum

Razem z wyborami do Sejmu i Senatu przeprowadzane jest referendum. Na kracie do głosowania znajdą się 4 pytania:

Pytanie 1:
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2:
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3:
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4:
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Głosowanie polega na wskazaniu jednej odpowiedzi (tak lub nie) przy każdym z pytań.

Samo pobranie karty do głosowania będzie oznaczać wzięcie udziału w referendum. Można odmówić pobrania karty do głosowania w referendum – zostanie to odnotowane w spisie wyborców.

Kiedy i gdzie głosujemy

Wybory odbędą się 15 października 2023 roku. Lokale wyborcze będą otwarte og godz. 7.00 do godz. 21.00.

W większości przypadków lokale wyborcze są w tych samych miejscach co podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Adres swojej komisji można znaleźć na obwieszczeniach wyborczych. Można też skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki – wpisując swój adres zamieszkania wyszukamy adres przypisanej nam komisji. Wyszukiwarka na stronie Państwowej Komisji Wyborczej – Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 r. (wybory.gov.pl).

wybory 1
Wybory parlamentarne w Krakowie - kandydaci, komisje, przydatne informacje 3

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wyborca czasowo przebywający w Krakowie w dniu wyborów, może wziąć udział w głosowaniu w Krakowie jeżeli złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Wniosek należy złożyć w okresie od 1 września do 12 października do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów, na piśmie z własnoręcznym podpisem, elektronicznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmowane będą od godz. 7.40 do 15.30, przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

  • dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10
  • dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a
  • dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2

Łącznie, w okresie od 1 do 17 września wydanych zostało 5 584 wniosków o zmianę miejsca głosowania. 5 338 wniosków złożonych zostało przez platformę ePUAP. Wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania pobrało łącznie 539 osób, elektronicznie złożonych zostało 478 wniosków. 907 osób pobrało wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca zameldowany na pobyt stały w Krakowie, który zamierza głosować poza miejscem stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Podobnie wyborca, który w dniu wyborów chce głosować na terenie Krakowa, a nie jest na jego terenie zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisał się do spisu wyborców, powinien do dowolnie wybranego urzędu gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim – wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć od 1 września do 12 października.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są od godz. 7.40 do 15.30 przez Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa:

  • dla mieszkańców dzielnic I—VII: al. Powstania Warszawskiego 10
  • dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a
  • dla mieszkańców dzielnic XIV—XVIII: os. Zgody 2

Na stronie internetowej MObywatel dostępna jest usługa sprawdzenia swoich danych w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dodatkowo wyświetla się tam informacja o obwodzie głosowania (numer obwodu, adres komisji), w którym spisie wyborców jest się ujętym w wyborach 15 października 2023 r.

Wyborcy z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami od 9 do 13 października w godzinach 8.00–15.00 oraz w dniu wyborów 15 października w godzinach 7.00–21.00 pod numerami tel. 12 616 50 76 oraz 12 616 50 26.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *