XIX-wieczny Kraków z muzyką Zygmunta Koniecznego na scenie Teatru Bagatela

Grzegorz Skowron
Fot. bagatela.pl

XIX-wieczny Kraków i jego mieszkańcy okiem ówczesnego księgarza Ambrożego Grabowskiego są tematem sztuki pt. „Wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie” z muzyką Zygmunta Koniecznego. Spektaklem Teatr Bagatela świętuje 105. rocznicę otwarcia.

- reklama -

Głównym bohaterem sztuki jest Ambroży Grabowski, księgarz, archiwista i autor pierwszych przewodników po Krakowie. Obserwowane przez siebie XIX-wieczne miasto, jego mieszkańców, a także własne impresje opisał we wspomnieniach, które stały się kanwą scenariusza do spektaklu „Wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. „To opis obyczajów miejskiego Krakowa. Mamy kamienice, kościoły krakowskie, Wawel, mamy mieszkańców. Zobaczymy miasto piękne, ale i bardzo zaniedbane, takie, jakie było w XIX wieku. Nikt nie dbał o jego substancję, nie tylko o zabytki, ale także księgozbiory, historię zapisaną na kartkach. Ambroży Grabowski opowiada, że te leżały na wieży ratusza, w magazynach albo bibliotekach bez szyb, gdzie gnieździły się wróble i gołębie. I on postanowił, że będzie ratował pamiątki po tym Krakowie – zaczął wertować księgi, katalogować je, spisywać. Zrobił wielką pracę dla Krakowa, której chyba nikt do tej pory jeszcze nie zrobił” – zwrócił uwagę Mikołaj Grabowski.

- REKLAMA -

Sztuką w Teatrze Bagatela reżyser przypomina tę postać, starając się w humorystyczny sposób pokazać miasto oczami bohatera. „Spektakl jest nie tylko opisem Krakowa, nie tylko opisem ludzi, którzy byli w Krakowie, ale to jest także opowieść o samym Ambrożym Grabowskim. Człowieku, który przyjechał z Kęt jako mały chłopiec, został, miał własną księgarnię i dorobił się majątku, ale cały czas myślał o sobie, że jest człowiekiem trochę niedouczonym, +niedomanierowanym+” – zauważył Mikołaj Grabowski.

- Advertisement -

Pierwszy scenariusz na temat XIX-wiecznego archiwisty napisała w latach 70. dla Piwnicy pod Baranami Joanna Olczak-Ronikier, a muzykę do kabaretu stworzył Zygmunt Konieczny. W spektaklu Teatru Bagatela zostaną wykorzystane napisane wtedy utwory, uzupełnione o kompozycje przygotowane specjalnie na potrzeby spektaklu.

W sztuce grają Aleksandra Godlewska, Izabela Kubrak, Kamila Pieńkos, Justyna Schneider, Ewelina Starejki oraz Krzysztof Cybulski, Mikołaj Grabowski, Wojciech Leonowicz, Maciej Sajur, Dariusz Starczewski i Artur Sędzielarz. Twórcy spektaklu zwracają uwagę, że wszyscy aktorzy wcielają się w Ambrożego Grabowskiego i jednocześnie inne postaci, które opisywał we wspomnieniach.

„Często nie są to bohaterowie zarysowani w pełnym charakterze, ale humoreski, jak satyryczne rysunki, gdzie są dwie, trzy kreski. Przedstawiamy tych bohaterów, tworząc portret zbiorowy, i szybko przeistaczamy się z jednej postaci w drugą” – zaznaczył aktor Dariusz Starczewski.

Premiera, która została przygotowana z okazji 105. rocznicy otwarcia Teatru Bagatela, odbędzie się 25 października na Dużej Scenie teatru przy ul. Karmelickiej 6.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *