Ad image

Zmarł współzałożyciel Kabaretu Tey Krzysztof Jaślar

Grzegorz Skowron
Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Z przykrością informujemy, że dziś zmarł Krzysztof Jaślar, współzałożyciel Kabaretu Tey, autor tekstów, reżyser – czytamy w informacji zamieszczonej we wtorek w nocy w mediach społecznościowych Zenona Laskowika.

- reklama -

„Z przykrością informujemy, że dziś zmarł Krzysztof Jaślar współzałożyciel Kabaretu Tey, autor tekstów, reżyser” – podano w informacji zamieszczonej we wtorek w nocy w mediach społecznościowych Zenona Laskowika.

- REKLAMA -

„Niestety, w związku ze stanem zdrowia Krzysztofa Jaślara musimy odwołać wszystkie zaplanowane występy Kabaretu TEY do końca roku” – informowano przed kilkoma dniami.

- Advertisement -

Krzysztof Jaślar urodził się w Bytomiu. W 1966 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, a następnie studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Na początku lat 70. Zenon Laskowik zaproponował mu założenie w Poznaniu zawodowego kabaretu „Tey”. Pierwszy występ kabaretu odbył się 17 września 1971 r. w sali przy ulicy Masztalarskiej w Poznaniu. W 1973 r. kabaret został wyróżniony m.in. „Złotą Szpilką” oraz nagrodą Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1974 r. Jaślar odszedł z kabaretu Tey ze względu na problemy z cenzurą oraz interwencjami Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Były cenzor Tomasz Strzyżewski w „Wielkiej księdze cenzury PRL w dokumentach” opublikował notkę informacyjną nr 16/74 Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk z wytycznymi dla cenzorów: „Ze względu na szkodliwość polityczną utworów Krzysztofa Jaślara (jednego z autorów poznańskiego kabaretu Tey) nie należy dopuszczać do żadnych publikacji tego autora”.

Jaślar rozpoczął pracę w redakcji rozrywki poznańskiego ośrodka telewizyjnego. Ukończył podyplomowe studia dziennikarskie. Od 1977 r. wraz z Zenonem Laskowikiem zrealizował programy dla telewizji: „Narodziny gwiazdy” (1977), „Śpiew, balet, piosenka” (1978), „S tyłu sklepu” (1980) i „Na granicy” (1980-1981). Zdał egzamin na reżysera. Brał udział w realizacji spektakli teatralnych i imprez m.in. festiwali. W 1992 r. wydał książkę „Kabaret Tey 1971–1989 Teksty, wspomnienia, pomówienia”.

W 2002 r. na II Festiwalu Dobrego Humoru zdobył nagrodę dla programu rozrywkowego „Herbatka u Tadka”.

Syn, Filip jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i skrzypkiem w Grupie MoCarta.

(PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *