Ad image

Zmiana czasu. Noc z soboty na niedzielę krótsza o godzinę. Jak długo jeszcze będziemy przestawiać zegary dwa razy do roku?

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

W nocy z soboty na niedzielę (25-26 marca 2023) zmieniamy czas zimowy na letni. Wszystkie zegary zostaną przestawione z godz. 2.00 na 3.00. Noc będzie więc krótsza o godzinę. Od kilku lat trwa dyskusja, czy przestawianie zegarków dwa razy do roku ma sens, ale jak na razie nie ma decyzji o rezygnacji ze zmiany czasu.

- reklama -

Noc krótsza o godzinę to dla niektórych spore kłopoty. Wszystkie nocne pociągi przyjadą do stacji docelowej z godzinnym opóźnieniem. Cieszyć się mogą pracujący na nocnej zmianie, bo ich dniówka będzie krótsza o jedną godzinę. Niezadowoleni będą lubiący pospać, zwłaszcza ci, którzy muszą w niedzielę rano iść do pracy lub mają już umówione poranne spotkanie – oni będą spać o godzinę krócej. Dla większości niedziela to czas na przyzwyczajenie się do zmiany czasu, ale w poniedziałek wstający do pracy lub szkoły już odczują wcześniejsze wstawanie z łóżka.

- REKLAMA -

Właśnie perturbacje związane ze zmianą czasu są głównym argumentem za rezygnacją z przestawiania zegarów. Wprowadzenie czasu letniego i zimowego miało przede wszystkim doprowadzić do oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, ale tego efektu nie osiągnięto. Tymczasem zmiana czasu dla wielu osób niesie za sobą problemy z koncentracją i zasypianiem, powoduje też gorsze samopoczucie. To dlatego zdecydowana większość nie chce dwa razy do roku przestawiać zegarków. W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje (głos oddało 4,6 mln osób), w których aż 84 proc. Europejczyków opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Od tego czasu trwa dyskusja na ten temat, ale wciąż nie ma ostatecznej decyzji, choć w 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za rezygnacją ze zmiany czasu dwa razy do roku. A na razie są one usankcjonowane do roku 2026 – zrobił to polski rząd rok temu wydając rozporządzenie wyznaczające terminy przestawiania zegarków w latach 2022-2026.

- Advertisement -

Zgodnie z tym rozporządzeniem na czas letni przechodzimy w nocy z 25 na 26 marca 2023 roku. Czas zimowy zostanie wprowadzony w nocy z 28 na 29 października 2023.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega że krótko po zmianie czasu zimowego na letni – dochodzi do większej liczby wypadków drogowych oraz w miejscach pracy, a wypadki te są zwykle tragiczniejsze w skutkach. Specjaliści IMGW radzą też, jak łagodniej przejść ten przejściowy okres. W sobotę wieczorem dobrze jest zapewnić sobie relaks. Przed pójściem spać warto iść na spacer, wziąć odprężającą kąpiel, posłuchać spokojnej muzyki. Zalecane jest, aby wyłączyć ekrany emitujące niebieskie światło, zamiast tego można poczytać książki. Rekomenduje się doświetlanie pomieszczeń światłem o ciepłej barwie, przywodzącej na myśl zachodzące słońce. Dobrze jest przewietrzyć sypialnię. Zasypianie ułatwią ćwiczenia oddechowe. Aby szybciej rozbudzić się w niedzielę rano, można włączyć energetyzującą muzykę. Włączenie niebieskiego światła również może być pomocne, ponieważ odbierane jest przez organizm jako brzask – sygnał dla szyszynki, informujący o konieczności zaprzestania wydzielania melatoniny, hormonu snu. W rozbudzeniu się pomogą ćwiczenia gimnastyczne. Jeżeli senność przed południem nie ustąpi, to skuteczny może okazać kubek mocnej herbaty, kawy, yerba mate. Jednak spożycie tych napojów wieczorem utrudni zaśnięcie. Osobom szczególnie silnie odczuwającym niekorzystny wpływ zmiany czasu zalecana jest krótka, maksymalnie 20-minutowa drzemka w ciągu dnia. Odradza się dłuższe odsypianie, zwłaszcza późnym popołudniem, ponieważ wieczorem można mieć problem z zaśnięciem. W przypadku uciążliwości utrzymujących się przez kilka nocy, pomocne może być podjęcie dodatkowej aktywności w ciągu dnia.

(AI GEG) (PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *