Znowu można pożyczać miejskie rowery elektryczne. Ale wcześniej trzeba osobiście stawić się w ZTP

Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

„Park-e-Bike wraca” – informuje krakowski magistrat. Znowu można za darmo wypożyczać miejskie rowery elektryczne. Ale wcześniej trzeba złożyć odpowiedni formularz w Zarządzie Transportu Publicznego. I to osobiście, z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wszystkie dotychczasowe konta w systemie zostały dezaktywowane.

System „Park-e-Bike” został zawieszony pod koniec kwietnia. Od tego czasu nie można korzystać z rowerów elektrycznych, dostępnych na parkingach typu park and ride. W czwartek, 25 maja 2023, system znowu ma działać, ale na zmienionych zasadach. Pożyczenie roweru wymaga osobistego stawienia się w Zarządzie Transportu Publicznego.

Nie można korzystać z dotychczasowych kont zarejestrowanych w systemie „Park-e-Bike”. Dlaczego? – Musieliśmy dezaktywować wszystkie konta użytkowników – przyznają urzędnicy. W jakim celu? – Aby mieć lepszą kontrolę nad sprzętem i móc na bieżąco weryfikować osoby, które chcą z naszych rowerów korzystać – argumentują. I przypominają, że system musiał być zawieszony z powodu zaskakujących aktów bezmyślnego wandalizmu, niszczenia rowerów Park-e-Bike’a, użytkowania ich w sposób łamiący regulamin. To dlatego konieczna stała się weryfikacja wszystkich pożyczających rowery elektryczne.

Co się zmianie dla użytkowników? Każdy, kto będzie chciał odzyskać swoje dotychczasowe konto lub założyć nowe, będzie musiał złożyć odpowiedni formularz, potwierdzić swoją tożsamość dokumentem ze zdjęciem oraz podpisać zapoznanie się i akceptację zasad wypożyczalni. Ponadto trzeba mieć 18 lat, nr PESEL oraz polski numer telefonu. Formularz można składać od 25 maja osobiście w siedzibie Zarząd Transportu Publicznego, w godzinach pracy urzędu lub w innych punktach np. Przewóz 21, których lokalizacje będą podawane na stronie systemu.

Na razie nie ma innej możliwości zarejestrowania się w systemie. Urzędnicy zapewniają, że wprowadzone teraz rozwiązanie jest czasowe, a Zarząd Transportu Publicznego pracuje nad wdrożeniem zautomatyzowanego systemu weryfikacji.

„Park-e-Bike” to pilotażowy system miejskiego roweru elektrycznego. Na parkingach typu park and ride (Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów można za darmo wypożyczyć jednoślad napędzany elektrycznie. Mogą to zrobić jedynie osoby zarejestrowane w systemie. Wypożyczenie i zwrot roweru jest możliwy jedynie na parkingach P+R. Można jeździć tylko w wyznaczonym obszarze – w Krakowie i okolicznych miejscowościach – a przekroczenie granic tego obszaru skutkuje zablokowaniem roweru. Blokada następuje także wtedy, gdy rower nie zostanie zwrócony do godz. 21.

Grzegorz Skowron, Agencja Informacyjna GEG

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version