Znowu rowery zajmą pas ruchu dla aut na moście Grunwaldzkim

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG

Na most Grunwaldzki wraca organizacja ruchu dająca samochodom tylko po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Jeden z pasów od strony Wawelu, pod którym dziś jeżdżą samochody, będzie dla rowerów. I to jeszcze w tym miesiącu. Ale powodem tych zmian jest również fatalny stan techniczny mostu Grunwaldzkiego. Zostanie wprowadzone na nim także ograniczenie tonażu.

- reklama -

Jak informują urzędnicy, nowa, stała organizacja ruchu zostanie wprowadzona jeszcze w czerwcu. Będzie obowiązywało ograniczenie tonażu do 7,5 tony oraz wyłączenie z ruchu samochodowego skrajnego pasa jezdni, od strony Wawelu i przeznaczenia go pod ścieżkę rowerową. Będzie więc taka sama, jak ta która funkcjonowała na moście kilka lat temu. Będzie ona obowiązywała do czasu wybudowania nowej przeprawy.

- REKLAMA -

Ekspertyza opracowana przez Politechnikę Krakowską wykazała, że most Grunwaldzki bezpiecznie posłuży mieszkańcom maksymalnie do 2038 roku. Docelowo zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie zupełnie nowa przeprawa łącząca Stare Miasto i Dębniki. – Aby jednak tak się stało i przeprawa posłużyła jeszcze kilkanaście lat, niezbędne jest wykonanie prac remontowych oraz wdrożenie nowej, stałej organizacji ruchu, która ją odciąży – tłumaczą urzędnicy.

- Advertisement -

Pod koniec maja Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał firmę, która opracuje projekt prac remontowych oraz pozyska niezbędne decyzje do jego wykonania. Zgodnie z umową, ma na to czas do marca przyszłego roku. Dopiero po opracowaniu dokumentacji, ZDMK zaplanuje ogłoszenie przetargu na przeprowadzenie prac remontowych. Będzie to na przełomie II i III kwartału 2025 roku. Obejmą one na pewno wymianę nawierzchni jezdni i torowiska oraz naprawę płyty żelbetowej. Przy okazji, przebudowany zostanie również ciepłociąg. 

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *