Pod hasłem „Multiwersum” w sobotę w Krakowie rozpocznie się 21. festiwal Sacrum Profanum. „Hasło oddaje naszą chęć prezentacji tych licznych gatunków, które mieszczą się między sacrum a profanum” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. 14 koncertów prezentujących różne muzyczne gatunki, w tym jazz, folk, ambient czy country znalazło się w programie festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum.
W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest „Multiwersum”. – Hasło to jest nie tylko wzmocnieniem przekazu o tym, o czym jest ten festiwal – właśnie o mnożeniu światów, o pokazywaniu różnych światów współistniejących obok siebie. To także ćwiczenie dla nas samych, żeby pokazać jeszcze coś, czego na tym festiwalu nie było, odważyć się na wycieczkę w takie rejony, do których jeszcze nie zajrzeliśmy – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal jego dyrektor artystyczny Krzysztof Pietraszewski.
Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – w sobotę i w niedzielę w Krakowie odbędą się koncerty Bugle Call i In Between. Publiczność usłyszy m.in. medytacyjne dudy, skandynawskie kołysanki i elektroniczne requiem. Druga część festiwalu odbędzie się między 9 a 12 listopada, a w programie m.in. koncert łączący muzykę współczesną i country. Wydarzeniem towarzyszącym będzie październikowy koncert z okazji 50-lecia studia muzyki elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.
– Nie ma takiej muzyki, której nie bylibyśmy w stanie – obudowując ją odpowiednim kontekstem czy historią – zmieścić w tym wszystkim, co między sacrum a profanum prezentujemy. Bo ostatecznie chodzi o spotkanie, łączenie, budowanie mostów, żeby te wszystkie różne gatunki i stylistyki funkcjonowały obok siebie po partnersku – zaznaczył w piątek dyrektor festiwalu. – Na festiwalu te różne gatunki, jak muzykę tradycyjną, jazz, współczesną improwizację, muzykę elektroniczną łączy jedno – szukamy wspólnych jakości, elementów do muzyki współczesnej – dodał Krzysztof Pietraszewski.
Pierwszy z koncertów odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 na Rynku Głównym. Kolejne w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonii Krakowskiej, Narodowym Starym Teatrze, Małopolskim Ogrodzie Sztuki i w teatrze Łaźnia Nowa.
(PAP)