70-latek miał przekazać kurierowi 150 tys. złotych. Oszust wpadł w pułapkę

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

Najczęściej policja przekazuje informacje, że oszuści znowu wyłudzili pieniądze od seniorów stosując metodą na wnuczka, policjanta lub wypadek. Tym razem to oszust wpadł w pułapkę zastawioną przez 70-latka z Nowego Targu i policję. Brawo!

- reklama -

W ostatni czwartek, w godzinach południowych, 70 – letni mieszkaniec Nowego Targu nie dał się oszukać „fałszywemu członkowi rodziny”. Po godzinie 11:30, na telefon stacjonarny nowotarżanina zadzwonił mężczyzna podający się za bliską osobę. Mężczyzna przekazał seniorowi, że potrącił kobietę, która zmarła i potrzebuje wysokiej sumy pieniędzy na kaucję. Chodziło o 150 tys. złotych.

- REKLAMA -

70-latek jednak nie uwierzył w przedstawioną legendę i o wszystkim poinformował nowotarską Policję, nadal pozostając w kontakcie telefonicznym z oszustem.  Potem przygotował pakunek ze ścinek papierów oraz szmat materiałowych, który miał imitować paczkę wypchaną pieniędzmi. Z tak przygotowanym pakunkiem „gotówki udał się we wskazane miejsce. Po chwili po „paczkę” przyszedł tzw. „kurier” lub „odbierak”. W momencie odbierania pakunku został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.

- Advertisement -

Czynności w tej sprawie prowadza policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu. 

– Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku – ostrzegają policjanci. I przypominają podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy 
•    Nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym.
•    Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
•    Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
•    Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
•    Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile posiadasz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *