Ad image

ArcelorMittal Poland wyłącza baterię koksowniczą w Krakowie. Co z pracownikami?

Grzegorz Skowron
Krakowska koksownia ArcelorMittal Poland (fot. materiały prasowe koncernu)

ArcelorMittal Poland poinformował że po szczegółowych analizach firma zdecydowała o wyłączeniu baterii koksowniczej w swoim oddziale w Krakowie. Pracuje tam ok. 300 osób.

- reklama -

Pod koniec ubiegłego roku jedyna bateria koksownicza w Krakowie została zatrzymana „na gorąco”. – Taki postój instalacji umożliwiał ewentualne wznowienie produkcji koksu, gdy warunki rynkowe ulegną poprawie. Niestety tak się nie stało – tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Utrzymywanie baterii „na gorąco” jest bardzo kosztowne – chodzi głównie o koszt gazu ziemnego, którym opalamy instalację. Dalsze utrzymywanie baterii w ten sposób, z nadzieją, że sytuacja ulegnie poprawie jest ekonomicznie nieuzasadnione – przyznaje dyrektor Koszuta.

- REKLAMA -

Co stanie się z pracownikami> Przy baterii koksowniczej zatrudnionych było ok. 300 osób. – Wieloletni, doświadczeni pracownicy są filarem naszej firmy, dlatego staramy się zawsze zaoferować im pracę na innych stanowiskach, sfinansować przekwalifikowanie i zrekompensować ewentualny dojazd do pracy w innej naszej lokalizacji – podkreśla Stanisław Ból, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland. – Na czas gorącego postoju z powodzeniem znaleźliśmy miejsca pracy dla większości z ponad 230 pracowników, a dla kolejnych 70, którzy utrzymywali baterię w gorącym postoju przygotowaliśmy już oferty pracy w innych zakładach. Naszym celem jest zaoferowanie każdemu możliwie najlepszego rozwiązania, we współpracy z organizacjami związkowymi – tak, jak robiliśmy to do tej pory – zapewnia Stanisław Ból.

- Advertisement -

„Obecnie w Krakowie pracują zakłady przetwarzające stal: najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz walcownia zimna wraz z nową ocynkownią i linią malowania blachy. Tylko w ostatnich latach ArcelorMittal Poland zainwestował w tę część ponad 135 mln zł. Obecnie firma realizuje dwa projekty warte łącznie 100 mln zł: projekt środowiskowy w wyżarzalni (piece wodorowe za ponad 52 mln zł), a w ocynkowni prowadzimy prace pozwalające na produkcję nowej powłoki galwanicznej z dodatkiem magnezu, która pozwoli poszerzyć asortyment krakowskiej huty (to przedsięwzięcie pochłonie kolejne 40 mln zł). Tym samym wartość inwestycji koncernu w krakowskim oddziale w ostatnich latach to niemal ćwierć miliarda złotych” – czytamy w komunikacie o wyłączeniu baterii koksowniczej w Krakowie.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *