Będzie nadzwyczajna sesja sejmiku w sprawia tarnowskich Azotów

Grzegorz Skowron
Konferencja prasowa posłów i radnych sejmiku Koalicji Obywatekskiej w sprawie tarnowskich Azotów (fot. screen FB małopolska PO)

Pod koniec tego tygodnia radni Koalicji Obywatelskiej złożą wniosek o nadzwyczajną sesję małopolskiego sejmiku. Tematem obrad będzie sytuacja tarnowskich Azotów, a właściwie całej Grupy Azoty, której tylko część chce przejąć Orlen. Posłowie i radni opozycji obawiają się, że takie zmiany własnościowe dobiją jednego z największych pracodawców w regionie tarnowskim.

- reklama -

O planie na nadzwyczajną sesję poinformował pod koniec poniedziałkowej, przedwakacyjnej sesji małopolskiego sejmiku, szef klubu Koalicji Obywatelskiej Jacek Krupa. Podkreślił, że sprawa jest pilna, a w porządku obrad znajdzie się także rezolucja do rządu, by zrezygnować z planów rozbicia Grupy Azoty, bo to będzie zagrażać miejscom pracy w Tarnowie.

- REKLAMA -

– Grupa Azoty znana jest nie tylko w całej Polsce, to drugi producent nawozów w Europie – mówiła posłanka Urszula Augustyn na konferencji prasowej w poniedziałek, 3 lipca 2023 roku. – To ważna instytucja, największy pracodawca w Tarnowie, liczący się w całym regionie tarnowskim – podkreślała. Przypomniała, że w 4 spółkach tworzących grupę pracuje 15 tys. osób. Przyznała, że sytuacja na rynku jest trudna, ale podkreśliła, że jeśli te kłopoty wynikają z dużych cen gazu, to ten gaz sprzedaje Azotom inna spółka kontrolowana przez Skarb Państwa.

- Advertisement -

– Na koniec ubiegłego roku grupa miała 882 miliony złotych zysku, po pierwszym kwartale tego roku – pół miliarda straty. Co się dzieje dalej? Rządzący postanawiają ratować sytuację i w roli głównej obsadza Orlen. Orlen ogłasza, że chce przejąć jedną ze spółek grupy – w Puławach. Orlen ma w swoim portfolio Anwil, innego producenta nawozów azotowych. Jeśli połączy Anwil i Puławy, będziemy mieć producenta prawie 70 proc. nawozów na rynku – przekonywała posłanka Augustyn.

– Pozostałe spółki nie będą w stanie przebić się nawet przez polską konkurencję. Dla całej Grupy Azoty wyjęcie najlepszego, najnowocześniejszego producenta nawozów jest śmiercią – stwierdziła posłanka Koalicji Obywatelskiej. – Pytamy więc, dlaczego w taki właśnie sposób spółki Skarbu Państwa są rozmontowywane? Dlaczego ratując spółkę, zadaje się jej cios w samo serce? – pytała Urszula Augustyn. – Jeśli naprawdę rządzący chcą ratować grupę Azoty, wystarczy podnieść jej kapitał, można znaleźć inne sposoby, a nie wyciągać z niej tylko jej najlepszą część i przekazywać jej Orlenowi, który potrafi skupować majątek, a potem rozsprzedawać go po całym świecie – powiedziała posłanka.

Prezes Orlenu daniel Obajtek zapowiedział, że przejęcie części grupy Azoty zakończy sie w tym roku. Być może umowy zostaną podpisane jesienią. Urszula Augustyn stwierdziła, że pozostawioona bez Puław Grupa Azoty będzie mieć do spłaty 8 mld zł długu, zaciągniętego na budowę nowej instalacji w Policach.

Poseł Marek Sowa przypomniał, że konsolidacja polskiej chemii była jednym z największych wyzwań rządu PO-PSL i że ta konsolidacja obywała się wokół tarnowskich Azotów. – Zniszczenie i rozbiórka polskiego koncernu chemicznego jest działaniem jawnie szkodliwym – podkreślił poseł Sowa. Przypomniał też, że Mateusz Morawiecki, jeszcze jako prezes Banku Zachodniego, chciał, by Azoty trafiły w ręce Rosjan, współpracując w tym zakresie z rosyjskim oligarchą. – Dziś ten sam Mateusz Morawiecki, któremu 10 lat temu nie udało się doprowadzić do przejęcia Azotów przez Rosjan, próbuje rozbić coś, co udało nam się skonsolidować – dodał Marek Sowa.

– Uważamy, że sejmik województwa nie powinien w tej sprawie milczeć – mówił Jacek Krupa uzasadniając konieczność zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku jeszcze przed wakacjami. Jeśli radni KO złożą wniosek w tej sprawie, przewodniczący sejmiku będzie musiał zwołać sesję w ciągu 7 dni. Trudno się raczej spodziewać, by mające większość w sejmiku PiS poparło rezolucję, która krytycznie odnosiłaby się do jakichkolwiek planów prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

(AI GEG)

Share This Article
2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *