Bogdan Klich został szefem polskiej ambasady w USA, złożył już rezygnację z mandatu senatora. Na początku przyszłego roku połowę Krakowa czekają wybory uzupełniające do Senatu.
O nowej funkcjo dyplomatycznej Bogdana Klicha mówiło się od wiele miesięcy. Teraz Gazeta Wyborcza informuje, że stało się to faktem. Bogdan Klich będzie pełnił misję dyplomatyczną jako chargé d`affaires ambasady w Waszyngtonie. Tak jak wszyscy nominowani przez obecny rząd, bo prezydent Andrzej Duda nie zaakceptował zmian wprowadzanych w ambasadach przez ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Bogdan Klich nie może swojej nowej funkcji łączyć z mandatem senatora. Już z tego mandatu zrezygnował. Był jednym z dwóch senatorów z Krakowa. Na początku przyszłego roku nowego senatora będą wybierać mieszkańcy dzielnic: I Stare Miasto, V Krowodrzę, VI Bronowice, VII Zwierzyniec, VIII Dębniki, IX Łagiewniki – Borek Fałęcki, X Swoszowice, XI Podgórze Duchackie, XII Bieżanów – Prokocim i XIII Podgórze.
Bogdan Klich urodził się 8 maja 1960 r. w Krakowie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, w 1987 r. – na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1995 r. – doktoranckie na tym wydziale. Był stypendystą United States Information Agency (1990 i 1992 r.) i Eisenhower Fellowship w Stanach Zjednoczonych (1999 r.).
Pracował jako lekarz w krakowskich szpitalach. W latach 1990–1992 kierował działem informacji w Ośrodku Telewizji Polskiej w Krakowie. W okresie 1993–1999 był szefem Międzynarodowego Centrum Rozwoju Demokracji w Krakowie, przekształconego w Instytut Studiów Strategicznych. W 1998 i 1999 r. był doradcą pełnomocnika rządu ds. negocjacji z Unią Europejską. W latach 1999–2000 pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, a w okresie 2007–2011 – ministra obrony narodowej.
Od 1978 r. działał w opozycji demokratycznej, współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności. Był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie działaczem jego struktur podziemnych. W stanie wojennym internowano go w Załężu. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX w. był współzałożycielem i działaczem Ruchu Wolność i Pokój. Od 1988 do 1990 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego niezależnego czasopisma „Tumult”.
W Sejmie IV kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. W Parlamencie Europejskim VI kadencji przewodniczył Komisji ds. Białorusi. W Senacie VIII kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, a w X kadencji – przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Należy do Platformy Obywatelskiej RP, zasiada w Radzie Krajowej tej partii.
(AI GEG)