Małopolski Instytut Kultury w Krakowie kupił od Agencji Rozwoju Miasta Krakowa budynek przy ul. Kopernika 15a. Kiedy krakowscy radni tworzyli spółkę zajmującą się zagospodarowaniem Wesołej, czyli nieruchomości po Szpitalu Uniwersyteckim, padały deklaracje, że budynki nie będą sprzedawane. Ceny transakcji nie podano ani w komunikacie Urzędu Miasta Krakowa (któremu podlega ARMK), ani Urzędu Marszałkowskiego (któremu podlega MIK).
Krakowski magistrat informuje, że transakcja, do której doszło tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, to kolejny krok w realizacji planu stworzenia tzw. Kwartału Kultury na Wesołej, który obejmować będzie trzy budynki przy ul. Kopernika 15, 15a i 15b. Oprócz MIK-u działalność kulturalną będzie tam też prowadzić Krakowskie Biuro Festiwalowe. W sąsiedztwie Małopolskiego Instytutu Kultury, w największym z budynków Kwartału przy ul. Kopernika 15, planowane jest utworzenie pierwszego w Polsce wielofunkcyjnego centrum literatury i języka o profilu edukacyjno-społecznym.
Z kolei Urząd Marszałkowski podaje, że zakup nieruchomości dla MIK to krok milowy w rozwoju tej instytucji kultury województwa małopolskiego, który zapewnia jej optymalne warunki do dalszego rozwoju statutowej działalności: dokumentacji i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Małopolski, wsparcia rozwoju kadr kultury oraz analizy procesów zachodzących we współczesnej kulturze. Przeprowadzka do nowej lokalizacji w centrum miasta ułatwi także współpracę z instytucjami kultury i organizacjami społecznymi z całej Małopolski. Do momentu przeprowadzki instytucja pozostanie w swojej dotychczasowej lokalizacji w Domu Erazma na Woli Justowskiej, gdzie rezyduje od 2016 roku.
Nieruchomość przy ul. Kopernika 15a w dzielnicy Wesoła została zakupiona ze środków budżetu Województwa Małopolskiego od Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Oficjalne podpisanie aktu notarialnego nastąpiło 20 grudnia 2024 roku.
Zabytkowy budynek przy Kopernika 15a, o powierzchni zabudowy 413 m², składa się z trzech kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej. Powierzchnia całkowita zabytku wynosi niemal 1000 m² i stanowi około 3% łącznej powierzchni obiektów poszpitalnych, zarządzanych przez ARMK.
(AI GEG)