Centrum Kongresowe popadnie w ruinę! Doradczyni prezydenta straszy radnych

Grzegorz Skowron
Fot. Agencja Informacyjna GEG)

Doradczyni prezydenta Krakowa Magdalena Sroka straszy, że Centrum Kongresowe ICE może popaść w ruinę. Jej zdaniem dojdzie do tego, jeśli radni nie zgodzą się na wygospodarowanie w budżecie miasta pieniędzy na utrzymanie tego obiektu i pensje dla 100 osób pracujących na rzecz ICE.

- reklama -

Ważą się losy spółki Kraków5020 i zarządzanego przez spółkę Centrum Kongresowego ICE. Radni już kilka miesięcy temu zdecydowali, że spółka ma być rozwiązana. Prezydent zwlekał z podjęciem działań w tym kierunku, ostatecznie zaproponował, by Kraków5020 przejęła inna spółka miejska – Agencja Rozwoju Miasta Krakowa (ta budujące Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku i odpowiedzialna za zagospodarowanie Wesołej – nieruchomości po Szpitalu Uniwersyteckim). Według Magdaleny Sroki, doradczyni prezydenta Jacka Majchrowskiego, pomysł na taki sposób likwidacji spółki Kraków5020 został już skonsultowany w z największymi klubami Rady Miasta Krakowa, a teraz trwają pracę nad jego wprowadzeniem w życie. Na razie wiadomo jedynie, że  do 30 listopada będzie zamknięty projekt „Hello Kraków”, nazywany przez radnych i aktywistów drugą miejską telewizją.

- REKLAMA -

Ale uzyskanie zgody radnych na wchłonięcie spółki Kraków5020 do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa to nie jest jedyny problem. Okazuje się, że brakuje pieniędzy na bieżące utrzymanie Centrum Kongresowego. – Decyzją radnych w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma żadnego zabezpieczenia na ten cel na przyszły rok, pomimo łączącej miasto i spółkę umowy w tym zakresie. To pieniądze na pensje dla 100 osób, w tym w większości to osoby związane z obsługą, oraz media: prąd i woda – tłumaczy Magdalena Sroka. Stąd prezydent zaproponuje Radzie Miasta zmiany w prognozie finansowej miasta – takie, by pieniądze na utrzymanie Centrum Kongresowego zostały zagwarantowane.

- Advertisement -

Doradczyni prezydenta Krakowa zastrzega, że dochodzą do niej głosy, że może być problem z uzyskaniem większości dla zapewnienia pieniędzy na ICE. jej zdaniem, jeśli radni nie zgodzą się na zmiany, budynek przy ul. Konopnickiej 17 popadnie w ruinę. Przegłosowanie zmian budżetowych jest konieczne dla zapewnienia ciągłości działania ICE Kraków. Nie możemy sobie pozwolić na przedłużanie tego procesu czy nieuchwalenie budżetu, ponieważ w efekcie takich działań może dojść do zwolnień oraz braku środków na funkcjonowanie – mówi Magdalena Sroka.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *