Centrum Kongresowe popadnie w ruinę! Doradczyni prezydenta straszy radnych

Podzielże się tym

Fot. Agencja Informacyjna GEG)

Doradczyni prezydenta Krakowa Magdalena Sroka straszy, że Centrum Kongresowe ICE może popaść w ruinę. Jej zdaniem dojdzie do tego, jeśli radni nie zgodzą się na wygospodarowanie w budżecie miasta pieniędzy na utrzymanie tego obiektu i pensje dla 100 osób pracujących na rzecz ICE.

Ważą się losy spółki Kraków5020 i zarządzanego przez spółkę Centrum Kongresowego ICE. Radni już kilka miesięcy temu zdecydowali, że spółka ma być rozwiązana. Prezydent zwlekał z podjęciem działań w tym kierunku, ostatecznie zaproponował, by Kraków5020 przejęła inna spółka miejska – Agencja Rozwoju Miasta Krakowa (ta budujące Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku i odpowiedzialna za zagospodarowanie Wesołej – nieruchomości po Szpitalu Uniwersyteckim). Według Magdaleny Sroki, doradczyni prezydenta Jacka Majchrowskiego, pomysł na taki sposób likwidacji spółki Kraków5020 został już skonsultowany w z największymi klubami Rady Miasta Krakowa, a teraz trwają pracę nad jego wprowadzeniem w życie. Na razie wiadomo jedynie, że  do 30 listopada będzie zamknięty projekt „Hello Kraków”, nazywany przez radnych i aktywistów drugą miejską telewizją.

Ale uzyskanie zgody radnych na wchłonięcie spółki Kraków5020 do Agencji Rozwoju Miasta Krakowa to nie jest jedyny problem. Okazuje się, że brakuje pieniędzy na bieżące utrzymanie Centrum Kongresowego. – Decyzją radnych w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma żadnego zabezpieczenia na ten cel na przyszły rok, pomimo łączącej miasto i spółkę umowy w tym zakresie. To pieniądze na pensje dla 100 osób, w tym w większości to osoby związane z obsługą, oraz media: prąd i woda – tłumaczy Magdalena Sroka. Stąd prezydent zaproponuje Radzie Miasta zmiany w prognozie finansowej miasta – takie, by pieniądze na utrzymanie Centrum Kongresowego zostały zagwarantowane.

Doradczyni prezydenta Krakowa zastrzega, że dochodzą do niej głosy, że może być problem z uzyskaniem większości dla zapewnienia pieniędzy na ICE. jej zdaniem, jeśli radni nie zgodzą się na zmiany, budynek przy ul. Konopnickiej 17 popadnie w ruinę. Przegłosowanie zmian budżetowych jest konieczne dla zapewnienia ciągłości działania ICE Kraków. Nie możemy sobie pozwolić na przedłużanie tego procesu czy nieuchwalenie budżetu, ponieważ w efekcie takich działań może dojść do zwolnień oraz braku środków na funkcjonowanie – mówi Magdalena Sroka.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.