Do Krakowa i Małopolski wróciła zima. Bardzo trudne warunki na drogach

Grzegorz Skowron
Fot. małopolska policja

Zima znowu zaskoczyła. Intensywne opady śniegu utrudniają jazdę po drogach. Zrobiło się ślisko, samochody mają kłopoty z poruszaniem się. W wielu miejscach tworzą się korki.

- reklama -

Rano największe kłopoty kierowcy mieli na autostradowej obwodnicy Krakowa. Autostrada A4 była biała, auta ugrzęzły w korkach. Sznur samochodów także na zakopiance. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych zapewnia, że wszystkie drogi w regionie są przejezdne, ale też apeluje do kierowców, by przepuszczali pługi i piaskarki. Poniżej link do filmu pokazującego kłopoty karetki pogotowia.

- REKLAMA -

https://fb.watch/jymINyf2sv/

- Advertisement -

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, po opadach śniegu we wtorek od rana panują duże utrudnienia na podhalańskich drogach. Problemy na podjazdach mają m.in. kierowcy na popularnej zakopiance. Sznur aut stoi pomiędzy Nowym Targiem a Chabówką, gdzie na górskim odcinku Zakopianki nie radzą sobie tiry oraz samochody na letnich oponach. Problemy są także na drodze wojewódzkiej nr 969 w rejonie Przełęczy Snozka. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła kierowców przed opadami śniegu, deszczu oraz błotem pośniegowym, które mogą utrudniać jazdę. Drogowcy ostrzegają przed błotem pośniegowym, które występuje w woj. pomorskim na DK 91 (odc. Gdańsk – Pieniążkowo), DK 55 (odc. Dybowo – Gardeja), DK 22 (odc. Rusocin – Stare Pole), DK 90 (odc. Rakowiec – Mareza); woj. warmińsko-mazurskim na S22 (odc. Elbląg – Grzechotki) i DK 54 (odc. w. Braniewo Południe – gr. Państwa); woj. wielkopolskim na DK 11/S11 (odc. Jaryszki – Nowe Miasto nad Wartą), DK 15 (odc. Miąskowo – Września); woj lubuskim na A18 (odc. Olszyna – gr. z woj. dolnośląskim) oraz w woj. dolnośląskim na DK 3 (odc. Jelenia Góra – Jakuszyce), DK 33 (odc. Kłodzko – Boboszów) i DK 8 (odc. Kłodzko – Kudowa-Zdrój).

Apele o ostrożną jazdę

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę. O to samo proszą policjanci. – Zimowa pogoda nie jest sprzymierzeńcem ani kierowców, ani pieszych. Opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że jezdnia jest mokra i śliska. W takich warunkach kierowca może łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest wydłużona. Z kolei pieszy idąc śliskim chodnikiem czy poboczem,  może poślizgnąć się i przewrócić na jednię, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy – przypomina Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Kierowcy pamiętajcie o:

  • odpowiednim przygotowaniu pojazdu i zapewnieniu sobie pola widzenia,
  • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
  • dostosowaniu prędkości do warunków na drodze,
  • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
  • unikaniu ostrego hamowania,
  • niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując je,
  • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Piesi pamiętajcie o:

  • przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach wydłużona,
  • niewchodzeniu na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody,
  • wyposażeniu się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Lawinowa trójka w Tatrach

Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach od wtorku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego – ogłosiło TOPR. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe partie Tatr. Na Kasprowym Wierchu leży 180 cm śniegu, a temperatura na szczycie wynosi 10 st.C. Uczucie zimna potęguje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 55 km/h – informuje z kolei IMGW.

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), szlaki pokryła warstwa świeżego śniegu, a w wielu miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy. „Niski pułap chmur wraz z opadami śniegu znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzedeptane. Wciąż wieje silny, porywisty wiatr. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC” – czytamy w komunikacie TPN. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, również leży warstwa świeżego śniegu. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Wybierając się na wycieczki w doliny reglowe, warto zabrać raczki i kijki.

Na najbliższe dni w Tatrach spodziewane są dalsze opady śniegu.

Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

(AI GEG), (PAP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *