Sprzęt do pracy na wysokości powinien być obsługiwany przez osoby, które wiedzą, jak z niego korzystać i jednocześnie nie mają ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Nie znaczy to jednak, że każdy rodzaj urządzeń zapewnia taki sam komfort pracownikom. W jakich sytuacjach można użyć drabin lub rusztowań, a w jakich najwygodniejsze będą zwyżki?
Jak wygląda praca na drabinach?
Drabiny to najprostszy z wymienionych sprzętów. Kosztują stosunkowo niewiele, da się je łatwo przechowywać i transportować, ale nie zawsze się sprawdzą. Przede wszystkim dlatego że mają ograniczoną wysokość. Poza tym jednocześnie może na nich przebywać tylko jedna osoba i to taka, która potrzebne narzędzia jest w stanie umieścić np. na pasie albo w niewielkiej torbie.
Drabinami wolno posługiwać się wyłącznie na idealnie równym podłożu, żeby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo. Jednocześnie korzystający na nich pracownicy nie mogą wykonywać gwałtownych ruchów ani zbyt mocno przesuwać ciężaru ciała na boki, żeby nie przewrócić się razem ze sprzętem. W związku z tym drabiny sprawdzają się wyłącznie wtedy, gdy trzeba np. szybko naprawić coś, co nie wymaga użycia ciężkich narzędzi i znajduje się kilka metrów nad ziemią. Przy używaniu drabin zawsze należy wziąć pod uwagę, że długotrwałe stanie na szczeblach albo wąskim podeście będzie po prostu niekomfortowe ze względu na brak możliwości zmiany pozycji.
Kiedy warto wykorzystać rusztowania?
Alternatywą dla drabin są rusztowania. Rozstawia się je raz i pozostawia w jednym miejscu do czasu ukończenia prac. W związku z tym rusztowania wykorzystują głównie firmy działające w branży budowlanej lub zajmujące się np. konserwacją zabytków, a nie te mające w swojej ofercie naprawę instalacji, ponieważ w tym przypadku potrzebne jest rozwiązanie, które da się szybko rozłożyć.
Co ważne, rusztowania sprawdzają się wyłącznie na równym podłożu – chodnikach, utwardzonej ziemi czy wewnątrz budynków. Do ich największych zalet zalicza się możliwość użytkowania przez wielu pracowników naraz, wykorzystywania różnych narzędzi oraz swobodnego poruszania się po wszystkich poziomach.
A co ze zwyżkami?
Jeszcze innym rozwiązaniem są podesty ruchome, ładowarki teleskopowe lub podnośniki koszowe – zwyżki pozwalające na transport ludzi i sprzętu na określoną wysokość. Można je kupić albo wynająć m.in. w firmie Riwal https://www.riwal.com/poland/pl-pl. Tego typu sprzęt nadaje się zarówno do prac rozłożonych w czasie, jak i wykonywanych np. przez jeden dzień, ponieważ łatwo da się go przetransportować i rozstawić.
Zwyżki różnego rodzaju wykorzystuje się nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz budynków, na równym i nierównym podłożu. W tym ostatnim przypadku należy tylko rozłożyć dodatkowe podpory gwarantujące bezpieczne użytkowanie. Maszyny sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach np. wtedy, gdy trzeba wykonać prace pod sufitem za belkami podtrzymującymi strop oraz w wąskich przestrzeniach np. pomiędzy regałami w halach magazynowych. Należy jednak pamiętać, że mogą je obsługiwać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.