Druga miejska telewizja do kasacji, ale prezydent wciąż walczy o spółkę Kraków5020

Podzielże się tym

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (fot. Agencja Informacyjna GEG)

Program Hello Kraków, nazywany popularnie drugą telewizją miejską zostanie zlikwidowany. Sama spółka Kraków5020 – nie. Przynajmniej do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia, czy radni mieli prawo zdecydować o likwidacji miejskiej spółki. Albo do uzyskania porozumienia prezydenta z radnymi.

– Będzie skarga kasacyjna do NSA na decyzję WSA w w sprawie spółki Kraków5020. Program Hello Kraków zakończy działalność w listopadzie – poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piątek na briefingu prasowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę spółki Kraków5020 na uchwałę rady miasta o likwidacji tej spółki. Spółka zaskarżyła tę uchwałę w porozumieniu z władzami miasta. Radni chcą likwidacji spółki w związku z kontrowersjami, które budzi – chodzi m.in. o, jak wskazywały media, prowadzenie „drugiej telewizji miejskiej” oraz o prokuratorskie śledztwo w sprawie ewentualnego wyrządzenia przez spółkę szkody Gminie Miejskiej Kraków na co najmniej 20 mln złotych.

– Sąd odrzucił tę skargę albowiem uznał, że spółka nie ma interesu prawnego, że ma interes faktyczny. Nie bardzo rozumiem – bo jeżeli chodzi o byt spółki, to jest interesem prawnym niewątpliwie. Natomiast tam jest powiedziane, że interes prawny będzie miała tak naprawdę wtedy, kiedy zostanie zlikwidowana – powiedział w piątek o postanowieniu WSA prezydent Majchrowski.

WSA wskazał też, że to zgromadzenie wspólników, tzn. prezydent, jest uprawnionym do podejmowania decyzji ws. powoływania i likwidacji spółek.

Jacek Majchrowski poinformował, że od postanowienia WSA będzie skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Możliwe też – jak wynika z informacji prezydenta – że skargę do sądu w związku z uchwałą o likwidacji złoży wojewoda, ponieważ jemu sąd nie powinien odmówić interesu prawnego.

Prezydent planuje także rozmowy z radnymi celem wypracowania konsensusu. – Spółka Kraków 5020 może działać normalnie, ale potrzebne są zmiany. Włączamy w ten proces radnych i to oni muszą wspólnie umożliwić nam wyjście z tej sytuacji – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Już wcześniej prezydent powołał specjalną grupę, która przygotowuje mu rekomendacje, co do dalszych działań. Chodzi np. o rozbieżność ws. bytu telewizji miejskich – w opinii publicznej w Krakowie funkcjonują dwie telewizje miejskie, w opinii prezydenta jest to nieprawda.

Równocześnie Majchrowski poinformował, że program Hello Kraków, produkowany przez spółkę Kraków 5020, zakończy działalność wraz z wygaśnięciem umowy na tę działalność, czyli w listopadzie.

Społeczny doradca prezydenta Krakowa Magdalena Sroka zwróciła uwagę, że spółka Kraków 5020 zarządza jednym z najważniejszych obiektów w mieście Centrum Kongresowym ICE. Jak mówiła, przemysł spotkań (organizowanie eventów, targów oraz konferencji) i turystyka to trzecia gospodarka Krakowa, to 3,5 proc. PKB krakowskiego. Budowa centrum kosztowała 360 mln zł, zgodnie ze studium wykonalności gmina miejska Kraków ma obowiązek utrzymywać to centrum, a po 10 latach ponieść nakłady na odtworzenie tego majątku. Te koszty utrzymania rocznie to ok. 25 mln zł, koszty związane z odtworzeniem majątku, które powinny być ponoszone od roku przyszłego, to ok. 65 mln zł.

Przez ostatnie dziewięć lat centrum ICE odwiedziło ponad 1,6 mln osób, odbyło się tu 430 kongresów, 750 wydarzeń kulturalnych, 120 eventów.

Gminna spółka Kraków5020 powstała na mocy uchwały rady miasta na początku 2022 roku w wyniku wydzielenia z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Oprócz centrum ICE zarządza Pawilonem Wyspiańskiego, punktami informacji turystycznej.

(PAP)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.