20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt, który miał rozstrzygnąć polsko-niemieckie zmagania o przynależność państwową Górnego Śląska.
Zgodnie z wolą zwycięzców I wojny światowej, wyrażoną w 1919 r. w Traktacie wersalskim, decydujące miały być jednak wyniki plebiscytu – czytamy na stronie katowickiego IPN.
Przygotowania do plebiscytu przebiegały w napiętej atmosferze. Po obu stronach zabezpieczały go organizacje paramilitarne. Po polskiej – Polska Organizacja Wojskowa, a następnie Centrala Wychowania Fizycznego i Dowództwo Obrony Plebiscytu. Po niemieckiej – Organizacja Bojowa Górnego Śląska (Kampforganisation Oberschlesien).
Jednak przeprowadzony 20 marca 1921 r. plebiscyt przebiegał w spokojnej atmosferze, przy niemal stuprocentowej frekwencji. Oficjalne wyniki znane były już po kilku dniach i świadczyły o zwycięstwie strony niemieckiej. Za przynależnością tych ziem do Niemiec głosowało 59,4 proc. głosujących, za włączeniem do Polski 40,3 proc. (707 605 głosów za Niemcami, 479 359 za Polską).