Flaga ukraińska znowu powiewa nad Kopcem Kościuszki

Grzegorz Skowron
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Komitetu Kopca Kościuszki prof. dr hab. Piotr Dobosz w symbolicznym geście wspólnie ponownie zawiesili ukraińską flagę na Kopcu Kościuszki. Obecny był również Wiaczesław Wojnarowski – konsul generalny Ukrainy w Krakowie. Uroczyste wywieszenie flagi odbyło się dzień po tym, jak zerwał ja z tego samego miejsca poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

- reklama -

– Nie niszczy się symboli. Instytucją sprawującą opiekę nad Kopcem Kościuszki jest Komitet Kopca Kościuszki. I to Komitet Kopca wyraził stanowisko, że flaga ukraińska na naszym narodowym pomniku jest „symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny”. Solidarność między narodami jest ważna, trzeba o nią dbać. Niszczenie jej symboli nikomu nie jest potrzebne. Dlatego tutaj wspólnie jesteśmy i ponownie zawiesimy flagę ukraińską w tym miejscu. Ubolewam, że dla poklasku niektórzy są gotowi wystąpić nie tylko wbrew symbolom, ale także wbrew zasadom porządku powszechnego i wbrew normom społecznym, wyrażonym choćby w prawnych zapisach, że nie można samowolnie używać cudzej rzeczy czy należy szanować znaki państwowe i miejsca publiczne upamiętniające zdarzenia historyczne. Solidarność z narodem ukraińskim trwa. Jesteśmy po stronie wolności, po stronie tych, którzy bronią zasad demokracji i praw narodów do samostanowienia. Kopiec Kościuszki pielęgnuje tę ideę i my dziś jesteśmy tu razem z Profesorem Doboszem i Panem Konsulem, aby to podkreślić – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

- REKLAMA -

– Ta flaga, niezależnie od tego, co mogli Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej, symbolizuje pewną bardzo ważną kwestię. Nawiązujemy do idei Tadeusza Kościuszki, generała, bohatera dwóch narodów, a tak naprawdę więcej – bohatera Stanów Zjednoczonych. (…) Ale to również postać, która walczyła o wolność wielu narodów. W związku z tym, że Ukraina jako niepodległe państwo została zaatakowana przez obce mocarstwo, nawiązując do tych idei, Komitet Kopca Kościuszki podjął uchwałę o zawieszeniu flagi na znak solidarności z walczącą Ukrainą. Co więcej, nawiązując do pewnego sformułowania: „Za naszą i waszą wolność” – tak naprawdę Ukraina walczy o swoje istnienie, o swoje państwo, o swój naród, ale walczy też o naszą wolność – podkreślał prezes Komitetu Kopca Kościuszki prof. dr hab. Piotr Dobosz.

- Advertisement -

– Jestem szczęśliwy i dumny, że nasza flaga wisi na Kopcu Kościuszki obok flagi Polski. Jestem przekonany, że są one symbolem solidarności naszych narodów i nikomu nie uda się tych relacji zepsuć. Z całego serca dziękuję za stanowczość, wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim – stwierdził konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *