/

Hybrydowo albo zdalnie – od dziś również w śląskich szkołach spore zmiany

3 minut czytania

Prawie milion uczniów szkół ponadpodstawowych w całym kraju od dzisiaj (19 października) ma lekcje wyłącznie na odległość. Dalsze 821 tysięcy przechodzi na nauczanie hybrydowe. My sprawdzamy, jak w praktyce wygląda to w województwie śląskim.

– Szkoły w powiatach cieszyńskim, częstochowskim, kłobuckim i żywieckim oraz w miastach na prawach powiatu: w Częstochowie i w Rudzie Śląskiej będą realizowały wszystkie zajęcia zdalnie – wylicza Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. To właśnie w tych miejscach wprowadzono od soboty czerwone strefy. – Myślę, że każda z tych placówek ma wypracowane swoje sposoby prowadzenia nauczania w trybie zdalnym, więc kłopotów i problemów być nie powinno – uważa wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. Dodaje on jednak, że życie w mieście, które jest czerwoną strefą na pewno będzie trudniejsze a dla samorządu oznacza to większe kłopoty.

Co ze strefami żółtymi? Tu – jak czytamy na stronie kuratorium – „co najmniej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie”. Szczegółowe rozwiązania zostają jednak w gestii samorządów i szkół. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński wskazuje, że obecnie do szkół poszły klasy pierwsze i ostatnie a za dwa tygodnie nastąpi zmiana. – Będziemy chcieli, by klasy maturalne cały czas, o ile to będzie możliwe, mogły uczyć się stacjonarnie, aby uczniowie dobrze przygotowali się do egzaminu dojrzałości – tłumaczy prezydent.

Zdania samych uczniów – pytanych przez IKC – na temat sposobów nauczania w czasach pandemii są podzielone. „Wolę normalne lekcje, w domu nie potrafię niczego się nauczyć”; „To na stacjonarnej lekcji a nie w domu potrafię cokolwiek zapamiętać” – to opinie, które zdają się przeważać. Inni jednak zwracają uwagę, że siedząc w domu unikają podróży komunikacją publiczną i nie narażają dodatkowo swoich bliskich. Tymczasem kilka godzin temu, na szefa resortu edukacji i nauki powołany został Przemysław Czarnek. Świeżo upieczony minister oświadczył na Twitterze, że „absolutnym priorytetem od pierwszych godzin w ministerstwie jest organizacja pracy szkół i uczelni w dobie walki z koronawirusem”.

(WD)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni wpis

Jest decyzja. Wszystkie miasta wojewódzkie będą przygotowywać plany budowy szpitali polowych

Następny wpis

Prezydent Roman Ciepiela na kwarantannie. Test wykazał wynik pozytywny u żony prezydenta Tarnowa