Jacek Bednarz będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta Krakowa

Podzielże się tym

Fot. Artur Gawle

Jacek Bednarz będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Głosowanie tej kandydatury odbędzie się na sesji za dwa tygodnie. Wyboru nowego przewodniczącego dokonają kluby – prezydencki Przyjazny Kraków (którego szefem jest Jacek Bednarz) oraz Prawa i Sprawiedliwości. Koalicja Obywatelska nie poprze tego kandydata.

Fotel przewodniczącego Rady Miasta jest pusty od 15 października, czyli od dnia wyborów parlamentarnych. To skutek dostanie się do Sejmu Rafała Komarewicza, który był przewodniczącym rady. Już od dwóch sesji ich prowadzeniem zajmują się tylko wiceprzewodniczący rady.

W przestrzeni publicznej panuje powszechne przekonanie, że w Krakowie za prezydentem stoi sojusz Koalicji Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa, klubu radnych prezydenta Jacka Majchrowskiego. A to dlatego, że w ostatnich wyborach Platforma nie miała nie tylko swojego kandydata na prezydenta Krakowa, ale też swojej listy – była jedna wspólna z kandydatami na radnych. Po wyborach powstały dwa osobne kluby, ale na początku kadencji współpraca prezydenta i radnych obu klubów układała się dobrze. Wszystko zmieniło się blisko dwa lata temu, kiedy radni Przyjaznego Krakowa i PiS odwołali ze stanowiska przewodniczącego rady Dominika Jaśkowca z PO. Od tego czasu zdarza się, że Koalicja Obywatelska głosuje przeciwko prezydenckim projektom – nie zawsze, ale też nie są do odosobnione przypadki.

Teraz Koalicja Obywatelska zapowiedziała, że nie będzie uczestniczyć w wyborze nowego przewodniczącego rady. Wybrać muszą go razem kluby PiS i Przyjazny Kraków. – Niech to zrobią. Zbliżają się wybory, będziemy mieć argument, że prezydent i jego ludzie tworzą koalicję z PiS – słyszymy od jego z radnych KO.

Jeśli przewodniczącym rzeczywiście zostanie Jacek Bednarz, stanowiska wiceprzewodniczących utrzymają najprawdopodobniej Michał Drewnicki z PiS oraz Artur Buszek z Nowoczesnej.

(AI GEG)

Podzielże się tym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.