Policja zapowiada wzmożone kontrole w okresie Wszystkich Świętych. Na drogach można się spodziewać częstych kontroli prędkości i masowego łapania pijanych kierowców. – Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym, jak i pieszym – zapewniają policjanci.
– Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało przede wszystkim zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy – zaznaczają policjanci. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. – Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach – apelują przedstawiciele drogówki.
– Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt – zapewniają mundurowi. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych.
(fot. policja.gov.pl)
– Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – ostrzegają policjanci
W celu usprawnienia dojazdu do cmentarzy w wielu miejscach wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę.
– Z uwagi na utrudnienia, które mogą występować w tym okresie w ruchu drogowym zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością – zachęcają mundurowi.
W dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
(AI GEG)