Kominki nie wrócą do Krakowa. Zakaz palenia drewnem utrzymany

Grzegorz Skowron
Fot. Pixabay

Małopolski sejmik odrzucił obywatelską inicjatywę przywrócenia palenia drewnem w Krakowie i przedłużenia o trzy lata terminu na likwidację kopciuchów w Małopolsce. Żaden radny nie głosował za tym projektem.

- reklama -

W poniedziałek, 28 sierpnia 2023 roku, radni sejmiku zajmowali się obywatelskim projektem uchwały w sprawie zmian w uchwałach antysmogowych dla Krakowa i Małopolski. Inicjatorzy tego projektu chcieli przywrócenia możliwości palenia drewnem w kominkach w Krakowie oraz wydłużenia terminu na likwidację kopciuchów w Małopolsce o trzy lata.

- REKLAMA -

Przedstawiciel inicjatorów – Bartłomiej Krzych przekonywał radnych, że powinni poprzeć ich pomysł. Przyznał, że ma świadomość, iż większość radnych raczej będzie głosować przeciwko, ale zapowiedział, że zostaną o tym poinformowani wyborcy radnych.

- Advertisement -

Wicemarszałek Józef Gawron poinformował, że Zarząd Województwa Małopolskiego jest przeciwko tej inicjatywie. Zarzucił projektodawcom, że ich inicjatywa zawiera błędy prawne, których sejmik nie może poprawić. Przypomniał, że niedawno sejmik wydłużył termin na likwidację kopciuchów o 1,5 roku. Zauważył, że propozycje zmian nie były konsultowane z samorządami, które mają objąć zmienione regulacje.

Podczas dyskusji na poniedziałkowej sesji wypowiadali się zarówno zwolennicy liberalizacji uchwał antysmogowych, jak i przeciwnicy inicjatywy. Pierwsi przekonywali, że niepotrzebne są tak restrykcyjne przepisy, by jakość powietrza była dobra i że drewno to odnawialne źródło energii. Drudzy podkreślali, że dzięki wprowadzonym już zakazom widać poprawę jakości powietrza i że w walce ze smogiem nie można robić kroków wstecz.

W ostatecznym głosowaniu za obywatelskim projektem przywracającym palenie drewnem w Krakowie i pozwalającym palić w kopciuchach węglowych w Małopolsce jeszcze przez trzy lata nie opowiedział się żaden radny, przeciwko głosowało 20,od głosu wstrzymało się 2. A to oznacza, że kominki nie wrócą do Krakowa, a kopciuchy powinny zniknąć po zakończeniu najbliższego sezonu grzewczego.

– Cieszymy się, że radni Sejmiku podjęli rozsądną decyzję i nie zmienili przepisów antysmogowych w Krakowie. To dobra wiadomość dla zdrowia i życia mieszkańców Krakowa, którzy dzięki wdrożeniu uchwały antysmogowej oddychają czystszym powietrzem. Teraz czas na to, żeby samorząd województwa z determinacją podszedł do wymiany starych palenisk w pozostałych miejscowościach Małopolski, tak, aby ostatecznie rozwiązać problem smogu w naszym województwie.” – skomentował Andrzej Guła, prezes stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Wicemarszałek Józef Gawron poinformował, że wkrótce rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie nowelizacji programu ochrony powietrza w Małopolsce. Powinny się one rozpocząć jeszcze w tym roku. I podczas tych konsultacji przeciwnicy obecnie obowiązujących przepisów będą mogli składać swoje propozycje. Wnioski o przywrócenie kominków i dopuszczenie palenia drewnem w Krakowie wrócą więc po raz kolejny do publicznej dyskusji.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *