Koniec darmowej komunikacji z powodu smogu? Ruszają konsultacje

Grzegorz Skowron
Fot. FB ZTP

3 lipca rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni z najgorszą jakością powietrza. Głosy mieszkańców będą zbierane do 9 sierpnia. Konsultacje to efekt wniosku radnych Koalicji Obywatelskiej jeszcze z poprzedniej kadencji, by zrezygnować z wprowadzania darmowej komunikacji z powodu smogu.

- reklama -

Obecne zasady o wprowadzaniu bezpłatnej komunikacji w czasie smogu zostały uchwalone przez radnych i weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Obowiązują one na obszarze miasta oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania.

- REKLAMA -

Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 0.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy, ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00). Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

- Advertisement -
  • 100 µg/mna powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.
    oraz
  • 150 µg/mna powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

Nawet jeśli faktyczny pomiar średniego stężenia dobowego będzie mniejszy od założonego, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy.

Kiedy codzienna prognoza jakości powietrza IMGW na następną dobę nie wskaże prawdopodobieństwa przekroczenia średnich poziomów stężeń pyłów PM10, a średnia pomiarów ze wszystkich stacji pomiarowych łącznie, zlokalizowanych na terenie Krakowa, wskaże w następnej dobie przekroczenia pyłu PM10 z godziny 3.00 powyżej 150 μg/m3, wprowadzona zostanie, począwszy od pierwszych porannych kursów autobusów i tramwajów do godziny 24.00 tego samego dnia, bezpłatna komunikacja miejska na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących. W przypadku awarii jednej lub kilku stacji pomiarowych, skutkującej niemożnością wyliczenia średniej ze wszystkich stacji z godz. 3.00 stężeń pyłu PM10, użyte są wyniki z pozostałych stacji.

W ostatnich latach darmowa komunikację z powodu smogu wprowadzano bardzo rzadko. W tym roku zrobiono to dwa razy, w latach 2022-23 – ani raz. To efekt poprawy jakości powietrza z powodu wprowadzenia zakazu palenia węglem i likwidacji pieców węglowych.

Celem konsultacji będzie poznanie opinii mieszkańców Krakowa odnośnie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w trakcie smogu.

Formy konsultacji

  • mieszkańcy będą mogli przesyłać ankiety online (dostępne od dnia rozpoczęcia konsultacji) lub w formie tradycyjnej
  • na 23 lipca zaplanowano spotkanie, w godz. 18.00–20.00 w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych
  • odbędą się dwa dyżury telefoniczne: 16 lipca w godz. 16.00–18.00, oraz 8 sierpnia w godz. 9.00–11.00 – pod numerami telefonów: 12 616 86 35, 12 616 86 29

Szczegółowe informacje o konsultacjach będą dostępne na stronie internetowej obywatelski.krakow.pl.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *