Anna Dymna, Janosch, Tadeusz Sławek, Wojciech Smarzowski i Szczepan Twardoch – to osoby nominowane do pierwszej edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza. Nagroda przyznawana będzie co roku i wręczana na uroczystej Gali organizowanej w Teatrze Śląskim. Ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się online. Laureata poznamy 16 lutego, czyli w dniu urodzin Mistrza.
– Kazimierz Kutz był artystą, politykiem, społecznikiem, którego prestiż przekraczał granicę Śląska i Polski, dlatego nagroda jego imienia wykracza swą intencją poza miejsce urodzenia Kazimierza Kutza i honoruje osoby, których talent i charyzma mogą współgrać z jego dokonaniami. Niezmiernie cieszę się, że Nagroda przyznawana będzie w Katowicach, rodzinnym mieście reżysera, które wywarło tak istotny wpływ na jego twórczość – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Idea nagrody im. Kazimierza Kutza wyrosła z przekonania o fenomenie jego osoby. Niezwykle rzadko zdarza się artysta, który swoją twórczością oraz społecznym zaangażowaniem obejmuje światy tak odległe, jak sztuka, polityka i los Śląska. Jako reżyser stał się klasykiem polskiego kina i teatru; jako prozaik i felietonista wszedł do grona uznanych polskich pisarzy, a angażując się politycznie pokazał, że ma na uwadze dobro wspólne Polaków. Jego największą miłością był Śląsk, który dał mu korzenie i skrzydła, a on odwdzięczył się za to, przenosząc nasz region do polskiej wyobraźni zbiorowej i umieszczając Śląsk i Ślązaków w obrębie polskiej mitologii.
Nagroda imienia Kazimierza Kutza powinna honorować obszary działań, które były mu najbliższe. Odpowiadają im następujące kryteria istotne dla patrona nagrody: sztuka, polityka obywatelska i lokalność. Nagroda im. Kazimierza Kutza powinna zatem honorować osoby, które najpełniej reprezentują idee ważne w działalności Kazimierza Kutza: uniwersalność lokalności, połączenie krytyki i afirmacji, wolność twórcza, godzenie ludzi za pomocą sztuki. Powinna nagrodzić tych, którzy zajmują się światem innym, niż tylko własny i ludźmi, którzy troszczą się o innych, są gotowi pracować dla wspólnego dobra.
Nie można również zapominać o tym, że Kazimierz Kutz był Ślązakiem, a Śląsk był jego ziemią świętą i ziemia przeklętą; do ostatnich chwil się z nim spierał i nim zachwycał. Dlatego ważne jest, aby również uhonorować osoby, które promując Górny Śląsk, potrafią o nim opowiadać w sposób interesujący i niebanalny, tak jak czynił to Kazimierz Kutz.
Nagroda ma charakter finansowy i wynosi 50.000 zł. Wręczona zostanie również statuetka zaprojektowana przez Erwina Sówkę, a wykonana przez Ksawerego Kaliskiego oraz dyplom. Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa. Pierwsza edycja odbędzie się 16 lutego 2021r., z powodu restrykcji związanych z pandemią – online.
Inicjatorami Nagrody są:
-
Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice
-
Robert Talarczyk, Dyrektor Teatru Śląskiego
-
Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego
(BP)