„Leopold Tyrmand – o stylu bycia „w kontrze” to wystawa przygotowana przez katowicki oddział IPN. Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Leopolda Tyrmanda. Dlatego w Galerii Pustej w Katowicach Mieście Ogrodów, otwarta została ekspozycja, poświęcona wybitnemu pisarzowi, dziennikarzowi i publicyście.
Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.
Wystawa poświęcona pamięci Leopolda Tyrmanda prezentuje pisarza przede wszystkim jako wroga komunizmu. Wielu odbiorców jego twórczości literackiej przyzwyczaiło się oceniać go przez pryzmat jednego okresu życia, który rozpoczął sukces wydawniczy książki „Zły”. Sylwetka ideowa Leopolda Tyrmanda znacznie wykracza poza szablon „mężczyzny w kolorowych skarpetkach”, jak pisał o nim Tadeusz Konwicki. Ideą nadrzędną był jego nieustępliwy protest przeciwko totalitarnym praktykom ustroju komunistycznego. Władze PRL próbowały pogrzebać prawdę o jego postawie ideowej. Odmówiły mu tytułu pisarza i postanowiły, że nie będzie go w antologiach literackich. Leopold Tyrmand zasługuje na naszą pamięć. Nie tylko jako pisarz – podsumowuje Mikołaj Wolski, autor scenariusza wystawy.
Ekspozycja składa się z 13 plansz, na których znalazły się syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Wystawa została przetłumaczona na język angielski. Zdjęcia pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.
Autorami scenariusza wystawy są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Wystawa będzie prezentowana do 31 października 2020 r.
BP