Łukasz Kmita wciąż nie ma wszystkich głosów radnych PiS, by zostać marszałkiem

Grzegorz Skowron
Łukasz Kmita (fot. MUW w Krakowie)

Nie ma pełnej zgody wśród sejmikowych radnych Prawa i Sprawiedliwości co do wyboru Łukasza Kmity na marszałka województwa małopolskiego. Sejmik obradował w poniedziałek i nawet miał w porządku sesji wybór marszałka, ale do głosowania w tej sprawie nie doszło. Następne podejście do wyboru marszałaka za kilka dni.

- reklama -

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się z półgodzinnym opóźnieniem. W tym czasie obradował klub PiS, obecny na tym posiedzeniu był poseł Łukasz Kmita, kandydat na marszałka województwa. Radni PiS na sesję przyszli, a Łukasz Kmita nie. Okazało się, że nie ma pewności, czy podczas głosowania w sprawie wyboru go na marszałka dostanie wymagane co najmniej 21 głosów.

- REKLAMA -

PiS ma w sejmiku 21 radnych, ale wciąż ślubowania nie złożyła Marta Malec-Lech. To już kolejna sesja bez jej udziału. Radna niedawno urodziła dziecko i poinformowała swój klub, że nie może pojawić się dzisiaj na sesji, bo tak zalecił jej lekarz.

- Advertisement -

Jej nieobecność zmniejsza liczbę radnych PiS z 21 do 20. To wciąż wystarczająca liczba do powołania marszałka. Ale według nieoficjalnych informacji przeciwko wyborowi nowego marszałka wciąż jest obecny marszałek Witold Kozłowski. Niektórzy radni twierdzą, że już tylko on sprzeciwia się kandydaturze Łukasza Kmity, choć podczas pierwszego głosowania takich radnych było co najmniej 7.

Klub PiS kilka razy brał przerwę w obradach. Po ostatniej przerwie, po godz. 17, prowadzący obrady Jan Tadeusz Duda ogłosił przerwanie obrad do 19 czerwca. Wtedy po raz kolejny radni sejmiku zbiorą sie, by wybrać nowego marszałka. Na razie jednak PiS nie ma 20 radnych potrzebnych do wboru Łukasza Kmity na nowego marszałka.

Proponowany przez PiS skład Zarządu Województwa Małopolskiego to marszałek Łukasz Kmita, wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Ryszard Pagacz oraz członkowie Zarządu – Iwona Gibas i Marta Malec-Lech. W stosunku do pierwotnej propozycji zmiana dotyczy Marty Malec Lech, wcześniej na jej miejsce miał wejść Piotr Sak.

Koalicja Obywatelska deklaruje, że przy kolejnym fiaska w głosowaniu nad kandydatem PiS gotowa jest przejąć władzę w regionie. Ale jej potencjalny koalicjant – Trzecia Droga – dopiero teraz stworzył własny klub w sejmiku, bo wcześniej nie było porozumienia między radnymi PSL i Polski 2050, którzy w wyborach do sejmiku startowali z jednej listy – Trzeciej Drogi.

Sejmik musi wybrać nowego marszałka do 10 lipca. Jeśli się nie uda, konieczne będą przedterminowe wybory nowych radnych sejmiku.

(AI GEG)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *