Za nami jubileuszowa, 10 edycja European Rover Challenge 2024 (ERC) – największych zawodów łazików marsjańskich w Europie i drugich co do wielkości na świecie, które po raz pierwszy odbyły się w Krakowie!
Zawody robotów odbyły się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ten weekend, od 6 do 8 września – więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.
Ten prestiżowy międzynarodowy konkurs przyciąga zespoły studenckie z całego świata – swoje roboty zgłosiło 69 zespołów z 23 krajów (w tym Indii, Japonii czy Bangladeszu), skupiających łącznie ponad 2000 studentów.
Finalnie do Krakowa przyjechało 27 zespołów z 12 krajów, by zaprezentować swoje talenty inżynieryjne w serii wyzwań dla łazików marsjańskich. W ciągu trzech dni rywalizowały na starannie zaprojektowanym tzw. “Marsyardzie” o powierzchni 900 m2, torze przeszkód symulującym Marsa,, Był inspirowany Valles Marineris na Marsie, czyli największym kanionem w Układzie Słonecznym.
Zadania konkursowe zaprojektowano tak, aby naśladować realne scenariusze, z którymi mierzą się prawdziwe łaziki na Marsie, wymagając od uczestników precyzji i kreatywności – studenci mieli do rozwiązania wyzwania naukowe, nawigacyjne i inżynieryjne.
Wydarzenie nie tylko jest okazją do pokazania swoich umiejętności, ale także jest platformą do nawiązywania kontaktów między ekspertami branżowymi, inwestorami i wschodzącymi startupami w sektorze kosmicznym.
Każdy dzień ERC miał inny temat przewodni
Pierwszy dzień koncentrował się na Ziemi i obejmuje takie tematy jak sztuczna inteligencja, transfer technologii i zmiany klimatu.
Drugi dzień przeniósł uwagę na eksplorację Księżyca, czyli trwające projekty i wyzwania związane z ustanowieniem ludzkich osiedli na Księżycu.
Ostatni dzień poświęcony był Marsowi. Dyskusje koncentrują się na przyszłości eksploracji kosmosu, w tym misji księżycowej Artemis i stałej bazie na Księżycu. Misja Artemis pozwoli prowadzić potencjalnie przełomowe badania naukowe, szukać kluczowych dla Ziemi zasobów naturalnych (takich jak Hel-3) i będzie bazą dla kolejnych, ambitniejszych misji kosmicznych.
Oprócz zawodów łazików, w ramach ERC odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem astronautów, naukowców i liderów branżowych z całego świata.
Eksperci pokazywali jak technologie kosmiczne pomogą nam rozwiązać problemy Ziemi i przydadzą się w naszym codziennym życiu. Wydarzenie gościło również inicjatywę CASSINI Matchmaking, mającą na celu wspieranie połączeń pomiędzy startupami a inwestorami, co dodatkowo wzmacnia ekosystem innowacji w europejskim przemyśle kosmicznym.
Polak poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Jednym z tematów tego wydarzenia była informacja, że Polska po raz pierwszy od prawie 50 lat wysyła swojego astronautę w kosmos. Już niedługo Polak, Sławosz Uznański, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, krążącą 400 km nad naszymi głowami na niskiej orbicie Ziemi. Zabierze ze sobą cały pakiet eksperymentów naukowych, technologii i rozwiązań stworzonych przez polski przemysł kosmiczny, by przetestować je w warunkach kosmicznych – można o nich poczytać więcej na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Tekst i fot. Aleksander Adamus/IKC