Dziś „Mistrz i Małgorzata” – na zakończenie XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Tegoroczna edycja odbywała się online

Redakcja Katowice
fot. Katowice Miasto Ogrodów
Dziś ostatni dzień XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, organizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.  Na zakończenie „Mistrz i Małgorzata”  – teatralna adaptacja kultowego dzieła Bułhakowa z kwartetem smyczkowym w tle, który w tym roku powalczy o Laur Konrada. Przedstawienie Teatru Polskiego Bielsko-Biała w reżyserii Małgorzaty Warsickiej  można zobaczyć dziś o godz. 20.00 na stronie: festiwal-interpretacje.pl
W czasie tegorocznej imprezy, 24 listopada zmarł Andrzej Maria Marczewski – reżyser, dramaturg, autor i wydawca książek, dyrektor scen i producent teatralny. Do historii Teatru Polskiego przeszła jego inscenizacja „Mistrza i Małgorzaty” z 1998 (z Henrykiem Talarem w roli Wolanda i Piłata), przyjmowana przez widzów z ogromnym entuzjazmem i pozostająca w ich wspomnieniach do dziś. W bielskim teatrze wyreżyserował również „Słupnika” (1998) i „Kubusia Puchatka” (1999). Od stycznia 2013 był dyrektorem Teatru Małego w Tychach.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, to jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych.  W tym roku jak większość wydarzeń przeniosło się do internetu. Dzięki temu mogli w nim brać udział teatromani z całej Polski. Szczególnie, że dostęp do wszystkich punktów programu był bezpłatny.

Przejście w sferę wirtualną nie oznacza zmiany formuły. Jak zawsze pięć najciekawszych spektakli młodych reżyserów z ostatnich sezonach teatrów walczy o Laur Konrada i Nagrodę Publiczności.

W programie znalazły się też m.in. spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe, dokumenty oraz krótkie fabuły, a także warsztaty, panele dyskusyjne i rozmowy z twórcami. Wszystkie punkty programu były emitowane na żywo (lub jako wcześniejsze, specjalne rejestracje) na stronie festiwal-interpretacje.pl.

W tym roku na Laur Konrada i Nagrodę Publiczności ma szansę Małgorzata Warsicka ze spektaklem „Mistrz i Małgorzata” z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Katarzyna Szyngiera ze spektaklem „Lwów nie oddamy” zrealizowanym w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Cezary Tomaszewski ze spektaklem „Gracjan Pan” z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Piotr Łukaszczyk ze spektaklem „Jutro przypłynie królowa” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Jędrzej Piaskowski ze spektaklem „Jezus” z Nowego Teatru w Warszawie.

Konkursowe spektakle będzie oceniało pięcioosobowe jury. W jego skład w tym roku wchodzą: kostiumolożka Katarzyna Sobańska, scenograf Marcel Sławiński, historyk literatury Stanisław Rosiek, aktor i tłumacz Jacek Poniedziałek oraz reżyser Grzegorz Jarzyna (przewodniczący jury). (BP)

Share This Article
Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *